Veřejný prostor v Ústí proměňují (ne)známí hrdinové

  •  

Za neznámými hrdiny v ústeckém veřejném prostoru stojí čím dál tím známější osobnosti spojené s ústeckou univerzitou a dalšími ústeckými kulturními institucemi.

Iniciátorkou oživování veřejného prostoru je Michaela Valášková, dlouholetá spolupracovnice Pedagogické fakulty UJEP, zvolená mimochodem pro své občanské aktivity jednou z osobností roku 2019 Ústeckého kraje. Nejde o první projekt, který v Ústí zrealizovala. Po loňské úspěšné a i mezinárodně mediálně reflektované instalaci portrétu tzv. “Atomové holčičky” na fasádě jejího rodného domu v Masarykově ulici se, za pomoci Domu zahraniční spolupráce, podařilo získat prostředky a povolení k probarvení městské šedi na dalších místech.

Pod názvem “Malá místa ve velkém městě” vznikají v Ústí street artové malby lokálních umělců. Nevzhledné zdi na nábřeží Labe se oblékají do veselého hávu navádějícího svou tematikou “natvrdlejší” našince k tomu, jak neuvíznout v negativitě a navzdory pohnuté minulosti dobře a zdravě žít v krajském městě protnutém mohutnou řekou a zároveň nejdelší a nejatraktivnější evropskou cyklostezkou.

Bohatýrsky rozverná malba autorů Štěpána Jiráka a Jakuba Palána na zdi u střekovského dětského hřiště zase naopak doplňuje paletu sudetského životního stylu o krajinu fantazie.

Jsme na to hrdí. Protože si, zcela neskromně, myslíme, že právě i díky tvůrčímu prostředí, které univerzita v Ústí nad Labem poskytuje, tu žijí vzdělaní, sebevědomí a aktivní lidé, kterým není jedno, jak veřejný prostor v jejich městě vypadá, funguje a rozvíjí se. A jsou za to také ochotni převzít osobní zodpovědnost. Tohle je jeden ze zásadních pozitivních vlivů univerzit na rozvoj měst a krajů. Vliv na rozvoj společenské odpovědnosti jednotlivců. Není sice hned jednoduše měřitelný, ale po čase bývá vidět právě ve veřejném prostoru. Pevně doufáme, že tomu tak, a to v čím dál, tím větší míře, bude v Ústí a v celém Ústeckém kraji i nadále.

UJEP


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*