Na cle, daních a dalších poplatcích vybrali ústečtí celníci za minulý rok částku, která přesáhla 29 miliard korun. Ústecký celní úřad dlouhodobě obsazuje v celorepublikovém měřítku ve výběru daní třetí příčku za pražským a středočeským útvarem.
„Na vybrané částce se nejvýrazněji podílela spotřební daň z minerálních olejů, a to téměř 28 miliardami korun. Více než 187 milionů korun vyinkasovali celníci na dani z vína a 14 milionů utržili ústečtí celníci na dani z lihu a lihovin. Na dani z piva ve výši téměř 13 milionů korun se podílela řada malých pivovarů registrovaných v kraji a více než čtyři miliony utržili celníci na dani z tabákových výrobků,“ říká Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí krajského celního úřadu.
Výběr spotřební daně patří k nejvýznamnějším příjmům státního rozpočtu. Proto také boj proti daňovým únikům a dohled nad řádným výběrem spotřebních daní byl a také bude jedním z prvořadých úkolů celní správy.
„Za zboží dovezené ze zemí mimo EU vybrali celníci na cle přes 341 milionů korun. To je o cca 36 milionů korun více než v roce 2016. Z vybrané částky 20% zůstává ve státním rozpočtu, zbytek putuje do rozpočtu Evropské unie. Další 2 miliony vybrali celníci na DPH a správních poplatcích. Celníci spravují i daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny. Od dodavatelů těchto energetických produktů konečnému spotřebiteli vyinkasovali 287,5 milionů korun. To je o 58 milionů korun více než předloni,“ dodává Nejedlý.
V rámci takzvané dělené správy, kdy pracovníci celního úřadu vybírají poplatky a vymáhají pokuty, které ukládají jiné státní organizace a instituce. Za ty bylo odvedeno do státní kasy dalších 458 milionů korun. Z toho téměř 30,5 milionů korun vymohli na neuhrazených pokutách, zejména za přestupky v dopravě.
Přidat komentář