Víte, že ústecké muzeum patří k nejstarším v severozápadních Čechách?

Zdroj: hradstrekov.cz
  •  

Roku 1563 získal hrad Střekov Václav Popel, člen duchcovské větve Lobkowiczů, krátce po něm Polyxena z roudnické větve rodu. Jejich majetkem zůstal hrad až do roku 1953, kdy jej převzal Československý stát. Krátkou dobu byl vlastnictvím Klubu českých turistů. V roce 1992 byl hrad v rámci restitučních zákonů vrácen zpět rodu Lobkowiczů, takže je dnes soukromou, avšak veřejně přístupnou kulturní památkou.

Střekov

Ústecké muzeum patří k nejstarším v severozápadních Čechách. Vzniklo v roce 1876 jako uměleckoprůmyslové muzeum. Mezinárodní proslulost později získalo díky sbírce nerostů a hornin Českého středohoří. Dnes spravuje sbírky umělecké, historické, archeologické a přírodovědné. Od roku 1972 sídlí v novorenesanční budově bývalé školy, postavené v roce 1876.

Muzeum

Na dnešním Lidickém náměstí stával kostel sv. Materny. První zpráva o něm se objevuje už v polovině 14. století, založen byl ale mnohem dříve. V 17. století byl barokně přestavěn a roku 1895 stržen. Většina jeho vnitřního vybavení včetně zvonů byla přemístěna do Muzea města Ústí nad Labem. V kostele se nacházely tři malé nedatované zvony, zvon z roku 1709 od Jana Baltazara Crommela (všechny čtyři uloženy v muzeu) a zvon z roku 1613 od Pavla Müncha z Loun, dnes nezvěstný.

Lidické náměstí, kostel

 

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*