Vlna žloutenky v Ústí mírně polevuje

  •  

Lékaři v Ústí nad Labem nové pacienty nakažených žloutenkou typu A sice evidují, ale vypadá to, že epidemie polevuje, vyhráno však ještě není. Od vypuknutí epidemie se do konce prvního lednového týdne se nemocí infikovalo celkem 358 lidí.

„Ohniska nákazy jsou ale stále omezenější a drží se v rodinách v sociálně vyloučených lokalitách, kde sledujeme situaci od začátku. Žádné další šíření v prostoru jsme nezaznamenali,“ uvedl krajský epidemiolog Josef Trmal.

„Virem hepatitidy A se může nakazit každý. Do nemocnice přicházejí lidé, kteří nepocházejí jen z vyloučených lokalit, nevědí o žádném kontaktu s nemocným a jsou překvapeni, že se nakazili“, varuje primář Infekčního oddělení Pavel Dlouhý.

Také podle slov ředitelky Krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové, se téměř všechny případy nakažených objevují v rodinách ve vyloučených lokalitách v krajském městě, které hygienici monitorují už od počátku epidemie.

Město proto bude nadále posílat školám peníze na nákup dezinfekčních prostředků.

„Jedním z požadavků je zajistit ohniskovou dezinfekci účinným dezinfekčním přípravkem s virucidním účinkem, a to po celou dobu zvýšeného zdravotnického dozoru. Těmto školám Krajská hygienická stanice nařídila s okamžitou platností používat k mytí rukou mýdlo v dávkovači a k utírání rukou důsledně používat jednorázové ručníky. Dalším zvýšeným nákladem na zajištění hygienických prostředků, je požadavek na zvýšenou hygienu v prostorách,“ říká mluvčí magistrátu Romana Macová.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže. Lékaři proto stále doporučují dodržovat základní hygienické návyky – zejména důkladné mytí rukou.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*