Vodíkové autobusy jsou budoucnost ústecké hromadné dopravy

  •  

Ústečáci si na Mírovém náměstí mohli prohlédnout vodíkový autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen, který by měl v budoucnu brázdit ulice našeho města. „Ústí nad Labem je vodíkové město. Už na přelomu 19. a 20. století se zde vodík vyráběl, v první polovině 20. století tu byl vodíkovod mezi Spolchemií a Setuzou. My se k této historii připojili a společně s dopravním podnikem jsme si před čtyřmi lety vysnili, že bychom chtěli být první v republice, kdo bude používat moderní vodíkovou technologii,“ řekl primátor Petr Nedvědický s tím, že je teď důležité, aby počátkem příští roku byla realizována dodávka první pětice vodíkových autobusů.

V budoucnu by vodíkových autobusů mělo ve městě jezdit až dvacet. Je však třeba získat dotační peníze. Projekt je podle předseda představenstva Martina Prachaře ve druhé třetině. „Tři a půl roku na projektu vodíkové dopravy v Ústí intenzivně pracujeme. První třetinu, která spočívala v přípravách, máme za sebou. Teď jsme ve druhé třetině projektu, kde nejde o nic jiného, než o peníze. Musíme na to získat dotační peníze a čeká nás poslední třetina a ta bude aktivně nejnáročnější a půjde v ní o samotnou realizaci,“ vysvětlil Martin Prachař s tím, že poté by mohli lidé jezdit ekologickým vodíkovým autobusem.

„Mohli bychom tak být premianti v rámci České republiky i střední Evropy, kdo bude používat ty nejmodernější technologie v dopravě. V době, kdy jsme projekt připravovali, tak jsme netušili, že vodík bude palivem budoucnosti,“ doplnil Prachař.

„Líbilo se mi, jak autobus jel tiše a dobře akceleroval i do kopce. Vodík je pohon budoucnosti, a stojí za to na tomto projektu pracovat a podporovat ho,“ řekl po předváděcí jízdě člen představenstva ústeckého dopravního podniku Petr Křivan.

Ústecký projekt vodíkové hromadné dopravy počítá s výrobou, čištěním a plněním vodíku do vozidel na jednom místě. Vodíkové autobusy budou jezdit na vodík, který vzniká v ústecké Spolchemii.  „Používat vodík na mobilitu je perfektní nápad a my tento projekt podporujeme. Jsme opravdu rádi, že se můžeme tímto způsobem podílet na zlepšení kvality života v našem městě i na celé planetě,“ dodal k projektu ředitel Spolchemie Daniel Tamchyna.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*