Vzácná mozaika skončila nejspíš na skládce

Foto: Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Monumentální mozaika po rekonstrukci prodejny zmizela. Dílo akademické malířky Elišky Rožátové z roku 1985 v nově otevřené prodejně prádla v Revoluční ulici naproti obchodnímu domu Labe chybí. „O existenci nějaké mozaiky v naší nemovitosti nevím,“ reagoval loni v září na telefonický dotaz ústeckého muzea manažer zlínské developerské společnosti Heritage Real Estates Viktor Šimeček. Podle muzejníků developer ho nejspíš zničil. Přitom právě muzeum bylo připraveno mozaiku sejmout a uložit ve svém depozitáři.

„Jde o cenné dílo známé výtvarnice. Současná pořizovací hodnota takto velkoplošné mozaiky by se pohybovala kolem jednoho miliónu korun. Byla by obrovská škoda, kdyby došlo k jejímu poškození nebo zničení,“ napsal vedoucí historického oddělení Martin Krsek na email developera. Odpověď žádná nepřišla.

Historici z muzea dále vysvětlují, že rekonstrukce probíhala za neprůhledným plotem, a co se s dílem stalo, tak bylo možné prověřit až po nedávném otevření prodejny. Místo velkoplošné skleněné mozaiky o rozměrech 2 x 6 metrů s abstraktním námětem vln a kruhů v působivé barevnosti zůstala jen bílá stěna. A přitom teprve v roce 2017 ji předešlý nájemce prodejny objevil zakrytou regálem a znovuodhalil jako exkluzivní výzdobu interiéru.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*