Začal soud ke kauze ROP Severozápad

  •  

Ústecký krajský soud začal dnes projednávat případ údajných zmanipulovaných evropských dotací ROP Severozápad za zhruba 14 miliard korun. Obžalováno je 27 lidí. Podle státního zástupce jde o bývalé politiky, úředníky nebo podnikatele z Ústeckého a Karlovarského kraje. Mezi obžalovanými je například bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová nebo další exhejtman Jiří Šulc.

Obžalobu podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze loni v červnu. Obžalovaní podle státního
zastupitelství ovlivňovali výběr projektů v Ústeckém a Karlovarském kraji, které dostanou evropské dotace. Čelí tak z trestného činu poškození finančních zájmů Evropské unie, zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě nebo zločinu vydírání. Obviněným hrozí až 16leté tresty.

Soud se koná z kapacitních důvodů v Litoměřicích. Hlavní líčení bude pokračovat ve středu 20. října, a to čtením obžaloby, která má 131 stran. Předseda senátu Jiří Blažek odhadl, že během dalších dní bude dočtena obžaloba, následovat budou osobní výslechy svědků, budou se asi číst i výpovědi z přípravného řízení. Ve dvou nebo třítýdenních cyklech ještě letos, pak se bude odročovat na začátek příštího roku.

Do soudního řízení se přihlásil jako poškozený také Ústecký kraj, který uplatňuje v kauze škodu 133 milionů korun, náhradu uplatňuje i Karlovarský kraj a ministerstvo financí.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*