Zájem o očkování proti encefalitidě vzrostl

  •  

Zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě vzrostl, ale přes je počet očkovaných lidé velmi nízký. VZP například během letošního pololetí registruje 5726 lidí v celém Ústeckém kraji. Na Ústecku jen 507.

Přesto se každý rok počet lidí, kteří si nechají aplikovat vakcínu, zvyšuje. „Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného s klíšťovou encefalitidou se pohybují kolem 14,5 tisíce korun ročně. Nemoc ovšem nezřídka zanechává vážné trvalé následky, jako je například ochrnutí, poruchy soustředění či snížení intelektuálního výkonu,“ upozornil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Nejohroženější skupinou jsou podle odborníků starší lidé. „Tito lidé jsou již léčeni pro jiná onemocnění − jako jsou nemoci srdce, cukrovka, vysoký tlak − a klíšťová encefalitida pro ně znamená další velkou zátěž. Jejich onemocnění bývá vážnější a častěji zanechává následky. Přitom jsou všechna tato onemocnění zbytečná, protože existuje spolehlivá prevence v podobě očkování,“ uvedl na portále Klíšťová encefalitida primář Václav Chmelík. Protože senioři dnes trává stále více času v přírodě, jednoznačně lidem nad 60 let doporučuje očkování.

POČET OČKOVANÝCH LIDÍ
Děčín 871
Chomutov 1 119
Litoměřice 997
Louny 532
Most 825
Teplice 875
Ústí n/Labem 507
Celý kraj 5726

Zdroj VZP


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*