Zastupitelé nezrušili zakázku na elektronické odbavování v MHD

Projekt na elektronický odbavovací systém v ústecké MHD bude pokračovat. Zastupitelé nesouhlasili s jeho ukončením. Město ale nestihne termíny dané evropskou dotací a hrozí mu vysoká sankce.

Elektronický systém musí být v autobusech a trolejbusech na konci letošního roku. „To nemůžeme stihnou, samotná realizace potrvá asi deset měsíců,“ uvedla primátorka Věra Nechybová. Celá kauza se táhne již dlouhou dobu. Ústí v polovině loňského roku vybralo vítěze, který měl systém dodat za 49 milionů korun. Druhý v pořadí se ale odvolal, antimonopolní úřad rozhodl až letos v létě. Město podle něho udělalo chyby v posuzování zakázek, konkrétně dostatečně neodůvodnilo nízkou cenu vítěze. Má tedy nabídky posoudit znovu.

Primátorka Nechybová tvrdí, že to samozřejmě mohou udělat. Systém podle dva roky staré soutěže nainstalují nejspíše v příštím roce. Bude již dva roky starý, nejnovější technologie se posunuly a zlevnily. Městu bude hrozit sankce za IPRM Mobilita, jehož byl elektronický systém součástí. Ta může dosáhnout až 70 milion korun. V případě zrušení by sankce mohla hrozit také, záleží, jak se ke zdůvodnění města postaví evropská komise. Ústí by ale mohlo pořídit systém nejnovější generace.

Ústecký dopravní podnik elektronický odbavovací systém potřebuje. „Pomůže nám v boji proti černým pasažérům,“ řekl ředitel Libor Turek. Také umožní snadné propojení s krajskou integrovanou dopravou, které je nyní jen částečné.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*