Zavedení poplatku za odpad je výsměch

  •  

Vedení města opustila po téměř šesti letech bývalá primátorka a donedávna náměstkyně primátora Věra Nechybová z UFO. Stalo se tak po rozpadu vládní městské koalice, v níž to dlouhodobě vřelo mezi UFO a blokem ANO, ODS a Sportovci. UFO v koalici nahradilo PRO! Ústí.

Jak se vám odchází po téměř šesti letech z vedení Ústí?

Složitě. Byla to pro mě obrovská zkušenost. V roce 2015, kdy jsem se stala primátorkou Ústí, to vůbec nebyla snadná situace. Město mělo 1,5miliardový dluh, který vznikl v době vlády ODS. Peníze se špatně investovaly do sporných projektů typu muzeum, lanovka, park. Město mělo díky zpackaným projektům vyměřené různé sankce ve výši zhruba 650 milionů korun. Žaloby a trestní oznámení nikam nevedly, najít viníka po tak dlouhé době se nepodařilo, nebo to možná ani nikdo řešit nechtěl.

Co se vám podařilo?

Narovnat městské finance a snížit částku, kterou na sankcích Ústí muselo zaplatit, o 600 milionů. Podařilo se nám splatit velkou část úvěru. Každoročně město hospodařilo s přebytkem, investovalo, transparentně soutěžilo a díky otevřenosti se nám dařilo snížit ceny u veřejných zakázek. Našetřili jsme na rekonstrukci venkovního areálu koupaliště na Klíši. Každoročně jsme posilovali rozpočty městských obvodů a podařilo se například opravit fotbalové kabiny v Neštěmicích. Ustavili jsme Radu seniorů města a otevřeli babičkám a dědečkům dveře kulturního domu, kde se mohou setkávat. Zrušili jsme poplatek za svoz odpadu, kterým jsme narovnali situaci z roku 2008, kdy město pod vedením ODS zvýšilo daň z nemovitosti a na revanš poplatek zrušilo, ale dva roky poté ho znovu zavedlo a daň zůstala stejná. S takovým podváděním Ústečanů jsme nechtěli mít nic společného. Navíc poplatek platili jen slušní lidé a neplatiči dosud dluží asi sto milionů. Tak jsme poplatek zrušili.

Platba poplatku za odpad se ale zřejmě vrátí. ANO i PRO! Ústí se o její znovuzavedení snažily už na minulých zastupitelstvech.

Obrovsky mě vytáčí, že jej nové vedení města chce znovu zavést, obzvlášť v době, kdy lidé zápasí s ekonomickými následky pandemie koronaviru. Dokonce nová koalice ANO, ODS, Sportovců a PRO! Ústí uvažuje o tom, že by lidé v Ústí neplatili původních 500 korun, ale víc. Anebo, což je snad nejhorší nápad, uvažuje o systému, kdy by poplatek platil vlastník domu, což například v případě pane-láků a sdružení vlastníků bytů snad ani není reálné. Nemluvě o tom, že přenést na sdružení vlastníků odpovědnost za výběr poplatku, který město samo neumí vybírat, není fér. Tyto hloupé návrhy jsou pro mě naprosto nepřijatelné a výsměchem všem Ústečanům.

Koalice UFO s ANO, ODS a Sportovci se rozpadla. V čem byl hlavní problém?

Už od samého počátku nám bylo jasné, že dva radní z UFO v devítičlenné radě města to nebudou mít jednoduché. Všichni ve svých volebních programech slibují hory doly a realita je nakonec jiná. UFO záleží na podpoře sportu v Ústí a nabízí se, že Sportovci budou sport podporovat také. Omyl. Při hlasování se často ukazovalo, že tomu tak není. Jedna z prvních změn, kterou rada města odsouhlasila navzdory našemu nesouhlasu, byla změna v pravidlech pro zadávání veřejných zakázek. Zatímco UFO chce transparentní výběry, vše zveřejňovat a oslovovat co nejvíce firem, tak zbylé strany v koalici nás přehlasovaly. Do 500 tisíc korun si může město oslovit, koho chce, a stačí jen e-mailem. To je zneužitelné a pro nás nepřijatelné.

Zásadní třecí plochou, která vedla k pádu koalice, byl úvěr 1,3 miliardy, který prosazuje hnutí ANO?

Základní rozpor mezi UFO a zbytkem koalice byl v ekonomickém řízení města. Když doma nemáme peníze, musíme šetřit. To samé platí pro město a celou zemi. Logicky jsme tedy nepodpořili návrh pana primátora, aby si město vzalo nový úvěr na 1,3 miliardy korun, aniž by bylo patrno, na jaké projekty a zda je město schopné garantovat splátky. Nejsem z těch, kteří myslí jen na dnešek, a další obrovské zadlužení města na řadu let je minimálně nezodpovědné. Byla jsem často kritizována ze strany koaličních partnerů, že tím, že pokorně nehlasuji pro tyhle nesmyslné a špatné návrhy, porušuji koaliční smlouvu. Jenže koaliční smlouva pozbyla platnosti, když odešla z hnutí ANO jedna členka, a tím koalice ztratila většinu hlasů v zastupitelstvu.

Říkala jste, že odcházíte z pozice finanční náměstkyně a zanecháváte město s přebytkem 150 milionů. Kam by je měla nová koalice investovat především?

Hlavně zajistit vyrovnaný rozpočet a chod města, který je ohrožen nižšími příjmy díky covidu. Zbylé peníze investovat do oprav silnic, chodníků, škol, do přepážkového centra, kde si lidé mohou důstojně vyřizovat své věci, s dotací do kryté tenisové haly nebo do podpory přechodu dopravního podniku na ekologickou a výhodnou dopravu.

Jak vidíte své působení v opozici?

Budeme konstruktivní a věcnou opozicí, která bude nadále prosazovat to, co jsme slíbili voličům, a budeme takovým hlídacím psem, který se bude snažit hatit nesmyslné nápady nového vedení města.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*