Zdravý selský rozum teď v Senátu nevidím

  •  

Laxní přístup současné vlády ke zdražování, vysoké inflaci i energetické krizi přiměl ke kandidatuře do Senátu na Ústecku Miloslava Buldru. Někdejší šéf okresních komunistů a neštěmický zastupitel silně vnímá, jak se Česko a jeho obyvatelé stále více propadají do finančních problémů. Tomu chce udělat přítrž. „V Senátu chybí zdravý selský rozum,“ říká.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Víte, i přesto, že je Senát tak trochu „nechtěné dítě“, tak když už ho máme, je potřeba, aby byl obsazen politiky, kteří budou hájit zájmy českých občanů a Českou republiku. A to nejen sliby, ale skutečně, proto jsem se rozhodl kandidovat. Současně si myslím, že by v horní parlamentní komoře měla býti zastoupena ve větším počtu senátorů levice a vlastenecké síly.

Dá se vaše senátní kandidatura považovat za návrat do politiky? Mám pocit, že jste se z té ústecké komunální trochu vytratil…

Snažil jsem se působit na komunální úrovni v Neštěmicích. Kandidovat do Senátu jsem se rozhodl, protože se mi nelíbil vývoj politiky v naší zemi v posledních letech a zejména měsících. Někde odpor proti vládním nesmyslnostem a lžím vzniknout musí.

Co byste chtěl coby senátor za Ústecko v horní parlamentní komoře prosazovat?

Mé heslo a program vystihuje motto: Zdravý selský rozum do Senátu. Lidé si mylně myslí, že práce senátora je vázána výhradně na obvod, kde byl zvolen. Samozřejmě, že může obvodu v mnohém pomoci. Ale senátor spoluutváří legislativu a jeho působení má přesah i do zahraniční politiky země. Podle mě je důležité, aby Česká republika byla soběstačná ve výrobě základních zemědělských produktů, aby pro občany byly zajištěné energie za dostupné ceny, aby byla zachována bezplatná lékařská péče, bezplatné vzdělání, aby bylo dostupné bydlení. To vše budu prosazovat, pokud dostanu důvěru voličů.

Dostupné bydlení zní trochu obecně. Jak si to konkrétně představujete?

Od 90. let vládlo v Ústí nad Labem šílenství v prodeji obecních bytů nejen do soukromého vlastnictví lidí, ale také různým podvodníkům a překupníkům. Komunisté právě na tato úskalí v privatizačním plánu tehdejších radnic ovládaných ODS poukazovali. Snažili jsme se prosadit, aby si město neprodávalo všechny byty. V současnosti je bytový fond města téměř nulový. Radnice musí začít stavět nové byty minimálně pro mladé rodiny, rozvedené nebo opuštěné matky s dětmi a seniory.

Považujete systém sociálních dávek za dobře fungující? A pokud ne, jak by měl být nastavený?

Ne. Dávky musí být nastaveny tak, aby se lidem vyplatilo pracovat. Jejich výše musí být taková, aby zajistila základní životní potřeby, jako je například bydlení nebo jídlo. Systém sociálních dávek se ale rozpliznul, a tak na ně mají nárok i lidé, kteří pracovat prostě nechtějí a mnohdy v celkovém souhrnu dostanou víc než člověk, který poctivě dře. To se musí změnit.

Jak konkrétně by měl stát pomáhat seniorům, samoživitelkám a dalším sociálně slabým lidem?

Nejlépe by současná Fialova vláda pomohla seniorům, samoživitelkám a dalším slabším skupinám, které dnes tvoří více než 25 % obyvatel, kdyby podala demisi. Říkám to s plným vědomím toho, jak se

tahle parta chová a jak lidem v naší zemi škodí. Je otázkou, kde na podporu těmto sociálně slabším skupinám obyvatel stát může vzít. Odpověď je ale nasnadě. Z České republiky ročně odchází až zhruba 450 miliard korun na takzvaných dividendách. Začíná se platit za Lipskou energetickou burzu, abychom podpořili menšinové vlastníky ČEZu, aby ti „chudáci“ nemuseli platit ani korunu, protože jim to přece zaplatí čeští moulové. Když se podíváte na dění v Evropském parlamentu, ušetřil bych nemalé peníze tak, že bych z EU a NATO odešel. Z aliance i proto, že sypat finanční prostředky do vojenského konfliktu na Ukrajině, místo snahy o mírové řešení, považuji za hloupé a Fialova vláda tím jen ohrožuje bezpečnost České republiky.

Lidé přestávají zvládat velkou vlnu zdražování. Jak vnímáte podporu státu a vládního kabinetu lidem, které ohrožuje covidová, inflační, energetická, ukrajinská a ekonomická krize?

Je minimální a lze říci, že přichází až po více jak tři čtvrtě roce nečinnosti vlády a dle mého názoru až po více jak stotisícové demonstraci na Václavském náměstí 3. 9. a s přicházejícími volbami 23. a 24. 9. Pokud mohu doporučit voličům, nevolte strany vládní „pětidemolice“. I když si osobně myslím, že tato pětikolka pokračovala z velké části v politice vlády předchozí.

Takže jak byste si vy představoval efektivní pomoc těmto lidem?

Musí se okamžitě zastavit zdražování. Zboží denní spotřeby nesmí být nedostupným luxusem. Je třeba, aby na něj byla uvalena nulová DPH. Minimální mzda musí být 20 tisíc korun a automaticky růst nad míru inflace. Podprůměrné důchody by se měly pravidelně valorizovat a rychleji růst. Evropské ceny už máme, nyní je na řadě evropská úroveň odměňování. A jen dovětek, o důchodech se mi už opravdu nechce ani mluvit, protože ty nejnižší jsou ostudou a almužnou nedůstojnou v 21. století.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*