Země není na jedno použití

Ilustrační foto, grafika výstavy; autor Radek Timoftej
  •  

Každý den naplní lidstvo milióny odpadkových košů. Každý den je Země  ničena těžbou a výrobou. Módním trendem jsou věci na jedno použití… můžeme si je dovolit. Může si to dovolit naše planeta?

To jsou jenom některá z témat populárně naučné výstavy Fakulty životního prostředí UJEP, která přináší aktuální téma výchovy k myšlení v globálních souvislostech. K vidění bude od 19. 6. 2017 v Muzeu města Ústí nad Labem.

„Uspořádání této výstavy vnímám z pozice fakulty životního prostředí téměř jako povinnost. Vést diskuse se studenty v rámci přednášek a seminářů nestačí, je třeba vybízet veřejnost ke zkoumání věcí v globálním měřítku, kladení otázek a formování vlastních postojů,“ říká děkan fakulty dr. Martin Neruda.

Expozice Země není na jedno použití bude od poloviny června do konce září vystavena v Muzeu města Ústí nad Labem. Návštěvníci se zde seznámí nejen s výzkumnými a dalšími aktivitami FŽP UJEP, ale také se zajímavostmi životního prostředí našeho regionu. Možnost evropského či globálního porovnání zde zprostředkují údaje o tom, jak se věci mají u nás a jak ve světě.

Součástí expozice bude také interaktivní putovní výstava Supermarket SVĚT. „Na pěti stanovištích s interaktivními předměty a panely si návštěvníci doslova zváží své oblečení, rozeberou mobil v nadživotní velikosti, zaplatí za čokoládu pěstiteli kakaovníku a budou sledovat, jak a kde se peníze po cestě k němu ztrácejí,“ vysvětluje Martin Neruda.

Výstava ale také přinese inspirace dobrými zprávami o úspěšných snahách lidí, kteří se pokusili zlepšit něco z problematických okolností mezinárodního obchodování a nakupování.

Země není na jedno použití zároveň představí aktuální snímky z festivalu Jeden svět. Nebudou chybět ani profesionální drony, které jsou s prací a výzkumem fakulty životního prostředí neodmyslitelně spojené stejně jako např. 3D technologie pro modelování krajiny apod.

Výstava potrvá do 30. 9. 2017 a bude zahájena slavnostní vernisáží dne 19. 6. 2017 v 16:00 h Přístupná bude denně od úterý do neděle 9:00–18:00 h mimo státní svátky. Vstupné činí 50 Kč.

UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*