ZOO dostala nejhezčí vánoční dárek – dvojčata gepardů

Foto: Jitka Nesvorová
  •  

Šestnáctého října porodila samice geparda štíhlého v ústecké zoo dvě koťata. Porod byl napínavý. První mládě se narodilo ve čtyři ráno, druhé až pět hodin po něm. „Bezproblémový porod životaschopného mláděte je obrovským úspěchem, naši radost mírnil fakt, že gepardí jedináček většinou nedokáže udržet laktaci matky,“ popisuje vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.  „Porod druhého mláděte zvýšil šance na přežití obou jedinců,“ doplňuje chovatelka Věra Malířová. I když je to pro samici první zkušenost, stará se o obě mláďata vzorně.

Jedná se velký úspěch, přestože jsou gepardi chováni ve více než stovce zařízení, za poslední rok se mláďata narodila pouze ve čtyřech zoo v Evropě, z čehož zatím přežívají pouze 3 vrhy. Chov gepardů v lidské péči je velice náročný. Je nezbytné mít samostatné zařízení pro samce a pro samice, neboť mimo říji musí být zcela odděleni. Zásadní je i povaha a kompatibilita jednotlivých zvířat a dobré pozorovací schopnosti chovatelů.  „Loni se jejich spojení nezdařilo, samec se vůči samici choval agresivně,“ vysvětlila chovatelka s tím, že letos se chování zvířat postupně zlepšilo a na konci srpna došlo k úspěšnému páření.

Do odchovu tým zoologů a chovatelů zoo nijak nezasahuje, pouze vše monitoruje. Klid je teď pro samici a mláďata zásadní. Do dvou měsíců proběhne očkování a čipování koťat, a také dojde k určení jejich pohlaví. Až povyrostou, naskytne se návštěvníkům šance spatřit je, protože se spolu s matkou přestěhují do vnitřní expozice s proskleným průhledem. V Ústí nad Labem zůstanou mláďata gepardů minimálně rok, než dojde k jejich odstavení od matky.

„Gepardi štíhlí patří podle Red Listu mezi zranitelné druhy. Jejich počty ve volné přírodě klesají v důsledku ubývajícího životního prostoru, pytláctví a velmi nízké genetické variability, proto je už jen narození gepardů v celosvětovém měřítku obrovským úspěchem,“ uzavírá ředitelka Ilona Pšenková.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*