ZOO: Mírný nárůst návštěvnosti i chovatelské úspěchy

Foto: Jitka Nesvorová
  •  

Uplynulý rok byl pro Zoo Ústí nad Labem extrémně náročným a zároveň zcela zásadním. Zoo úspěšně prošla kontrolou Ministerstva životního prostředí, čímž obhájila licenci opravňující instituce k provozování zoologických zahrad. V červenci zde pak proběhla kontrola komise Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Zoo zvládla zjištěné zásadní nedostatky z předešlých let napravit, díky čemuž získala zpět plnohodnotné členství.

Rok 2022 byl velmi úspěšný v oblasti chovu ohrožených druhů zvířat. Odchovalo se 164 jedinců od 39 druhů. Návštěvnost ústecké zoologické zahrady za loňský rok je necelých 157 tisíc lidí, což v porovnání s rokem 2021 znamená mírný nárůst. „Za tato čísla jsme velmi vděční s ohledem na nelehké podmínky a změny, které v uplynulém roce proběhly. Mnoho věcí se nám podařilo, uvědomujeme si však, že nás obrovský kus práce teprve čeká,“ říká ředitelka zoo Ilona Pšenková s tím, že věří, že se další výzvy a zlepšování areálu pro návštěvníky a zvířecí svěřence budou dařit.

Zoo Ústí nad Labem během investovala do zvelebení areálu a zlepšení návštěvnického servisu. Podle mluvčí zoo Veroniky Schrankové byly například pro lepší orientaci v areálu instalovány nové směrovníky a informační cedule u expozic. Pro úspornější a ekologičtější provoz zoo pořídila pro pohyb zaměstnanců nové elektromobily.

Vedení zoo s odborným týmem představilo i nový plán rozvoje. Ten obsahuje téměř 40 projektů. Mezi prvními, které se budou realizovat, patří Les gibonů, Konžský prales, Noemova outloní archa či jeden z nejzásadnějších problémů zoo – nedostatečné parkovací plochy pro návštěvníky. Celý areál by se měl významně rozšířit, což do budoucna umožní návrat návštěvnicky atraktivních velkých savců, jako jsou orangutani, nosorožci a sloni.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*