Zoo odchovala kriticky ohrožený druh osla

Foto: Ingrid Veselá Volfová
  •  

Ústecká zoologická zahrada zaznamenala další úspěšný odchov kriticky ohroženého druhu. V úterý 8. září v ranních hodinách přišel na svět hřebeček osla somálského. Matkou je patnáctiletá klisna Maya a otcem je hřebec Passion, který byl v loňském roce zapůjčen z liberecké zoo.

„Na výsledek jejich spojení jsme museli počkat více než rok, což je doba březosti u těchto lichokopytníků, poté jsme se již mohli radovat z nového přírůstku. Oproti zvyklostem proběhl letošní porod poprvé ve venkovním výběhu, na rozdíl od minulosti s porody uvnitř pavilonu,“ sděluje tiskový mluvčí zoo Matěj Kynšt.

Chov oslů somálských se v zoo datuje od roku 1992, kdy do Ústí přicestovala z Tieparku Berlín čtyři zvířata. Prvním odchovaným mládětem byl sameček narozený v roce 1994 pojmenovaný Claude. „Letošní hřebeček je v pořadí již 29. mládětem, které se u nás v historii chovu narodilo. Poměr pohlaví u dosud narozených oslíků je mírně na straně samců, 15 hřebců a 14 klisen. Tímto odchovem jsme se zařadili na první místo v odchovech tohoto druhu v České republice. Stádo aktuálně čítající tři samice a letošní mládě návštěvníci naleznou po celý rok v expozici sousedící s výběhem zeber Hartmannové,“ doplňuje zoolog Pavel Král.

Osli somálští jsou nezapomenutelní jednak kvůli své velikosti, v kohoutku měří až půl druhého metru. A také díky výrazným pruhům na dolní části nohou. Právě tyto pruhované ponožky jsou typickým znakem divokých oslů. Tato majestátní zvířata dokáží přežívat v podobně nehostinných podmínkách jako velbloudi. Jejich domovinou jsou skalnaté polopouště severovýchodní Afriky s tuhou trávou sloužící jako potrava. Patří mezi nejohroženější druhy velkých savců, jejich počty ve volné přírodě nepřevyšují šest set jedinců. V chovných zařízeních je nyní chováno okolo dalších dvou set padesáti zvířat. Největší nebezpečí představuje lov, ztráta přirozeného prostředí a genetická degenerace v důsledku křížení s oslem domácím.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*