Zoo zahájila sezónu v asijském duchu

Tapír čabrakový a prasata visajanská. Foto: Jitka Nesvorová
  •  

Ústecká zoologická zahrada zahájila oficiálně další sezónu. Představila nové druhy zvířat, nově připravené expozice a mnoho dalších plánů, na které se návštěvníci mohou v budoucnu těšit. Program začal v 10 hodin u tuleňů, kde návštěvníky přivítala svým úvodním slovem ředitelka zoo Ilona Pšenková. Shrnula minulý rok, představila program dne a promluvila o plánovaných projektech letošní sezóny.

„Řada nových plánů, projektů a expozic vzniká i díky navázané spolupráci s mnoha institucemi, například s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, Muzeem, Ústeckou komunitní nadací, Botanickou zahradou Teplice nebo naším přeshraničním partnerem ZooFreunde Dresden. Rozvoj areálu by nebyl možný bez podpory Magistrátu města Ústí nad Labem, za kterou jsme velmi vděční, “ poděkovala partnerům Ilona Pšenková.

Následovalo setkání u pavilonu šelem, kde proběhla adopce mláděte medvěda malajského a velblouda dvouhrbého. „Adopce je pro nás velmi cenná, finanční prostředky od všech sponzorů, kteří zoo tímto způsobem podporují, jsou použity na podporu chovu a ochranu ohrožených druhů. Mladý samec medvěda malajského se zde narodil loni v červenci jako jediné medvídě svého druhu ve světových zoo za poslední dva roky a samičku velblouda dvouhrbého se zde podařilo odchovat po dlouhých deseti letech,“ přiblížila významnost adoptovaných druhů zvířat vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková. Adoptivním rodičem medvíděte se stal hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, který na podporu chovu a ochranu ohrožených druhů věnoval částku 20 tisíc korun. Následovala symbolická adopce mláděte velblouda. Té se ujal ústecký primátor Petr Nedvědický, který přispěl taktéž částkou 20 tisíc korun.

Představeny byly tři nové expozice ve spodním patře Exotária, které demonstrují nové přístupy v budování terarijních expozic v ústecké zoo. Vznikl zde biotop vlhkého lesa jihovýchodní Asie, který obývají agamy Weberovy, agamy kočičinské, želvy zubaté a želvy podlouhlé. Další novinkou je vlhký les Madagaskaru pro felsumy madagaskarské, parosničky rajské a hroznýše psohlavé.

Hlavním bodem připraveného celodenního programu pak bylo slavnostní otevření nového pavilonu Asijský prales. Obyvateli bývalého pavilonu slonů se nyní stali tapír čabrakový spolu s trojicí prasat visajanských. V brzké době je doplní ještě skupina kaloňů pobřežních, taktéž původem z jihovýchodní Asie. Slavnostního otevření pavilonu se zúčastnili kromě Jana Schillera a Petra Nedvědického i další vzácní hosté – prezident podpůrné organizace Zoo Drážďany ZooFreunde Dresden Ralf Leidel a poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zastupitelka města Ústí nad Labem Eva Fialová, která prostřednictvím adopce věnovala částku 60 tisíc korun na podporu druhů zvířat obývajících tento nový pavilon.

Během dne probíhala u pavilonu Exotária a u poslední představované novinky – expozice kočkodanů Brazzových – setkání se zoology, jejichž součástí byly i komentované prohlídky. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si v areálu vizualizace nově plánovaných projektů a zoo odtajnila nové druhy budoucích obyvatel – hrošíka liberijského a koně Převalského.

Uplynulý víkend byl v ústecké zoologické zahradě velmi vydařený. V sobotu, na kterou letos připadl významný Den Země, zaznamenala zoo rekordní denní návštěvnost. Branami prošly více než 3 tisíce lidí. V neděli pak příznivce zoo neodradila nepřízeň počasí a na slavnostní Zahájení sezóny zavítalo do areálu víc než tisíc návštěvníků.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*