Ústecká zoologická zahrada se může pochlubit novým tapírem čabrakovým. Až dosud takové zvíře neměla. Jeden a půl roku starého samce Mekonga získala ze zoo ve skotském Edinburgu.
„Tapíři čabrakoví vystřídají tapíry jihoamerické, které v naší zoo chováme od roku 1999. Důvodem je to, že tapíři čabrakoví jsou vzácnějším a ohroženějším druhem, v Mezinárodní červené knize je veden v kategorii EN (endangered = ohrožený), takže bychom se samozřejmě chtěli pokusit i o odchov těchto jihoasijských lichokopytníků. V Evropě se za posledních 12 měsíců narodila jen dvě mláďata, chová je pouze 25 institucí v počtu 51 jedinců (29 samců a 22 samic),“ řekla vedoucí zoologického úseku Petra Padalíková.
Chov tapírů čabrakových je v evropských zoologických zahradách řízen programem EEP pod vedením koordinátora, který posuzuje žádosti k založení chovu a přiděluje geneticky vhodné jedince. „Jednání byla poměrně složitá a dlouhá, trvalo téměř rok, než nám doporučil volného samce. Nyní čekáme na vyjádření, která samice bude k Mekongovi nejvhodnější,“ dodala.
Po čtvrtečním příjezdu se Mekong choval velice klidně, nejen během vystupování z přepravního boxu, ale také ve své nové ubikaci v horní části zoo v pavilonu nosorožců. Vše si pečlivě očichal, chovatelé mu připravili seno, trávu, zeleninu, granule, okus, má zde k dispozici i malý bazének. „Uvidíme, jak bude reagovat na nové prostředí, ale pokud bude vše v pořádku, mohli bychom ho již po víkendu pustit do venkovního malého výběhu, jen betonový povrch změkčíme vrstvou štěpků. Tento prostor je však pouze provizorní, protože na žádost kolegů z Edinburghu jsme museli transport urychlit, čekají totiž mládě,“ uvedla Padalíková
V nejbližší době proběhne úprava výběhu a vnitřní expozice ve spodní části zoo, kde dnes žije pár tapírů jihoamerických. Ti se po dohodě s koordinátorkou jejich chovného programu přesunou pravděpodobně do Itálie.
Přidat komentář