Ateliér Sklo, který na Fakultě umění a designu UJEP dlouhodobě vede designér Marcel Mochal spolu s asistentem Stanislavem Holým, sklízí tento rok nebývalé úspěchy. Cesta experimentu a inovací s odkazem k tradicím, kterou se ateliér dlouhodobě vydává, se odráží také v kvalitě realizací samotných studujících. Na podzim letošního roku uspěla Lenka Holubcová se svým setem na víno v preselekci prestižního ocenění Stanislav Libenský Award a student Jan Čihák vytvořil cenu pro Evropský týden udržitelného rozvoje UJEP z recyklovaného skla. Ateliér zaujal také v rámci přehlídky Designblok.
Ateliér Sklo se v rámci přehlídky Designblok představil výstavou vybraných studujících s názvem Mass & Space, kde reflektoval svůj dlouhodobý zájem o tradiční sklářské řemeslo a jeho inovace. Studující se zaměřili na formování skla v hutích, redefinici tradičních sklářských forem a jejich udržitelnost. Svá díla realizovali pomocí alternativních forem vytvořených například z potravinových kartonů nebo proutí. Na Designbloku 2024 sklízel ocenění také vedoucí ateliéru Marcel Mochal s design studiem LLEV, které založil společně s Evou Mochalovou. DESIGNBLOK AWARDS 24 v kategorii Impakt získali za spolupráci s tradičními českými výrobci – sklárnou Harrachov a producentem perličkových ozdob Rautis. Studio LLEV v tomto roce získalo také prestižní cenu ELLE DECORATION INTERNATIONAL DESIGN AWARD, kde se stalo vítězem v kategorii Udržitelný design za kolekci svítidel Symbioosa pro Lasvit.
Inovace na poli sklářského designu se prolínají také tvorbou studujících ateliéru Sklo Lenky Holubcové a Jana Čiháka. Set na víno Wlnka Lenky Holubcové vybrala odborná porota do preselekce prestižní mezinárodní ceny Stanislav Libenský Award. Autorka se tak stala jednou z pouhých tří českých sklářských výtvarníků a výtvarnic, kteří se do mezinárodní preselekce více než padesáti sklářů dostali. Vinný set vytvořila ve spolupráci s vinařem a degustátorem Šimonem Jančurou ve Sklárně Harrachov tak, aby dával co nejlépe vyniknout rozdílným vlastnostem jednotlivých druhů vín. Unikátní tvar, objem a velikost sklenic i možnost správného provzdušnění vína totiž ovlivňují intenzitu vůně a chuti. Set tak optimalizuje podmínky pro plnohodnotný zážitek z degustace vína.
Jan Čihák realizoval cenu UJEP ETUR AWARD, která byla v říjnu letošního roku udělena v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, do kterého se Univerzita Jana Evangelisty Purkyně zapojila. Cena tavená z odpadového skla byla určena pro vítěze či vítězku mezifakultní soutěže o udržitelnou mobilitu, kterou se stala docentka Kateřina Dytrtová, pedagožka a teoretička taktéž z Fakulty umění a designu UJEP. Jan Čihák v realizaci ceny navazoval na svůj dlouhodobý zájem o vyřazené sklo, které již sklárny nemohou kvůli jeho vlastnostem v plném rozsahu zpracovat ani recyklovat. Autor pracuje například s povrchovou úpravou skla, jejíž specifické textury dosahuje inovativním procesem přetavování. „Když lidé vidí moji práci poprvé, bývají často překvapeni, že sklo může vypadat úplně jinak, než jsou zvyklí. Po tavení má totiž odpadní sklo výrazný a drsný povrch, což mu dodává jedinečný vzhled. Baví mě odhalovat skryté stránky tohoto tradičního materiálu,” dodává Jan Čihák. Jeho práci Alcazár, kombinující porcelán a sklo, je poté až do 8. prosince možné vidět v rámci výstavy výsledků Mezinárodního porcelánového sympozia Keep In Touch v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Pro zájemce o studium bude ateliér Sklo otevřen v rámci Dne otevřených dveří 6. listopadu.
Přidat komentář