Nejkratší měsíc roku přinese v Knihovně Ústeckého kraje oblíbené Listování, setkání s klavírním virtuosem Ivo Kahánkem, besedu spisovatele pro mládež Hugo Šlika, večer poezie, ale i cestovatelskou přednášku nebo promítání dokumentu. Při příležitosti Mezinárodního dne Aspergerova syndromu navíc knihovna chystá panelovou diskuzi s odborníky.
Že patří mezi nejpopulárnější akce, které se v knihovně dějí, potvrdilo scénické čtení Listování, na které lístky v prodeji vydržely necelý týden. S představením Historky z Tinderu podle knížky komičky Lucie Macháčkové přijedou 2. února herci Lukáš Hejlík a Pavla Dostálová. Ještě rychleji, a to v řádech dnů, se vyprodalo hudební setkání s klavíristou Ivo Kahánkem, který měl být v knihovně již na podzim, ale nakonec představí dílo Chopina a Dvořáka až nyní. Vyprodané jsou aktuálně i další večery z chystaného cyklu hudebních setkání, které proběhnou na jaře. V březnu bude hostem houslista Jaroslav Svěcený a v dubnu manželé Eva a Václav Hudečkovi.
Fanoušky literatury potěší v únoru Knihovna Ústeckého kraje hned dvakrát. V úterý sedmého proběhne v Dětském oddělení beseda s Petrem Hugo Šlikem, autorem dobrodružné knižní série pro mládež Dobrodružství z Klárova. Ve čtvrtek třiadvacátého se uskuteční večer věnovaný poezii málo známého básníka Ladislava Landy. Než v 17 letech tragicky zahynul, stihl v 60. letech publikovat několik básní. Přestože je psal ve velmi mladém věku, ani po letech verše s prvky baladičnosti, smutku, satiry i beatnictví neopouští kvalita jdoucí ruku v ruce s jeho zajímavým životním osudem.
Čtvrtek 16. února bude věnovaný Mezinárodnímu dni Aspergerova syndromu, který tradičně vychází na 18. února. Knihovna ve spolupráci s neziskovou organizací Za sklem uspořádá tematickou besedu s odborníky. Hosty budou Jana Zapletalová z organizace Za sklem, terapeut Lukáš Prostřední a ředitelka Speciální základní školy a Praktické školy Pod Parkem Martina Brhelová. Besedu doplní čtení z knížky “Neříkej autista, to se nehodí: Z deníku zrzavé holky”, o které se postará radní Ústeckého kraje pro školství Jindra Zalabáková.
V únorovém programu knihovny návštěvníci najdou také cestovatelskou besedu o České Kanadě (6. 2.), workshop monotypu (11. 2.) tvořivé dílny pro děti (14. 2.) nebo promítání dokumentárního filmu o hledání vlastní identity Tobi v barvách duhy (27. 2.). Do konce února se mohou také zájemci hlásit do soutěže v psaní povídek, tématem jsou bájné bytosti a strašidla Ústeckého kraje.
Jiří Poživil, Oddělení komunikace Knihovny Ústeckého kraje
Přidat komentář