Sestřičky z ústecké agentury domácí péče ACME vám nejen pomohou s péčí o nemocného člena rodiny v domácím prostředí, ale také aplikují inzulín a učí diabetiky, aby to časem zvládali sami. Zrovna aplikace inzulínu a všechny úkony kolem toho dělá u dvaadevadesátileté paní Mileny sestřička Petra Kubínová.
„Diabetes mě zaskočil,“ říká paní Milena
V bytovém domě na ústeckém Střekově bydlí energická paní Milena. Sympatická sestřička Petra k ní chodí pravidelně zatím krátce. Diabetes byl u paní Mileny totiž zjištěn teprve nedávno. Trpěla nemocí srdce, které své stále častější slabosti přičítala. Jedna ze slabostí vedla až ke kolapsu a pozorování v nemocnici. „Mým hlavním problém je stres, a ten u mě asi za tu cukrovku může a to jsem se nikdy nenervovala,“ říká smutně paní Milena, ale dodává, že s cukrovkou v nemocnici neležela a dokonce to odmítla, proto po domluvě s diabetologem k ní začala chodit právě sestřička Petra. „Každý rok ve stáří vám přinese nějakou nemoc, a když se to pak smíchá, tak to prostě člověka porazí,“ vyvětluje paní Milena.
„To je pravda, paní Milenu zpráva o tom, že si bude muset píchat inzulín, opravdu nepotěšila a bylo to pro ni velmi náročné,“ doplňuje sestřička Petra. „Standardně totiž lidé, co jim je diagnostikována cukrovka s nutností píchat si inzulín, leží v nemocnici, aby se to naučili vše potřebné kolem správné aplikace.“
Kromě samotné aplikace inzulínu sestřička naučí vše potřebné
Paní Milena je i ve svém pokročilém věku soběstačná a ve výborné formě. S aplikací inzulínu jí pomáhá sestřička Petra. „Přišla jsem první den a vysvětlila paní Mileně, že inzulín má hodně lidí a že se to spolu naučíme. Takže nejdříve změříme hladinu cukru, podle toho přizpůsobíme aplikaci inzulínu, učím ji životosprávu diabetika, a aby poznala příznaky nízké či vysoké hladiny cukru,“ popisuje sestřička Petra Kubínová a dodává, že s trochou cviku to možná brzy zvládne úplně sama.
Práce sestry v domácí péči není jednotvárná
Sestřičky mají během všedních dnů své stálé klienty a o víkendech jezdí podle toho, jakou mají službu. „Ošetřovat nemocné v rodinách je jiné než v nemocnici, ale neměnila bych. Je pro mě důležité, že kromě zdravotní poskytujeme i sociální péči, která je potřeba. Ten poslední rok s psychikou lidí opravdu zamával,“ vysvětluje sestřička. „Teď například spolupracujeme s českobratrskou církví a sociálně slabým rozvážíme převážně potravinovou pomoc.“
Domácí péče není jen pro staré
Sestřičky z domácí péče ACME se starají o nemocné, jejichž zdravotní stav nevyžaduje soustavnou lékařskou péči, ale kvalifikovanou ošetřovatelskou péči podle pokynů lékaře. Služba domácí zdravotní péče je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Není určena jen seniorům, tyto zdravotnické služby hradí pojišťovny také dětem a mladším lidem. „Starala jsem i dítě kojeneckého věku, kterému jsem podávala parenterální výživu a pomáhala mamince s adaptací na domácí prostředí,“ uzavírá sestřička Petra.
Přidat komentář