100 let v Ústí

Foto: usti-nad-labem.cz

Většina českých a moravských měst slaví vznik republiky dne 28. října. Toho dne se však v Ústí nad Labem nestalo vůbec nic významného. Proto se bude v Ústí nad Labem oslavovat až 11. prosince. V tento den totiž do převážně německého města vstoupily jednotky československé armády, které zde zabránily pokračujícímu rabování a nastolily klid a pořádek.

Ústí nad Labem a vznik Československa v roce 1918

Na podzim 1918 už bylo téměř všem obyvatelům Ústí nad Labem jasné, že se válka pro Rakousko-Uhersko i Německo nevyvíjí dobře. Další válečná zima navíc lidem naháněla hrůzu. Většina dospělých mužů byla na frontě. Obyvatelé průmyslových aglomerací už několikátým rokem hladověli, zesláblé muže, ženy i děti pak „kosila“ španělská chřipka.

Už v lednu 1918 české elity vyhlásily, že se po válce nespokojí s ničím menším, než se samostatným českým státem. To se však hrubě nelíbilo českým Němcům, kteří se o několik dní později přihlásili k myšlence utvořit provincii Německé Čechy (Deutschböhmen). Tato provincie měla být po rozpadu monarchie součástí státu Německé Rakousko (Deutschösterreich). A Německé Rakousko se mělo výhledově spojit s Německou říší. Takto měl vzniknout jednotný německý stát.

Osmadvacátý říjen 1918 byl Ústí nad Labem běžným pracovním dnem. Informace o převratu v Praze se tu však díky telegrafu a železnici rychle rozšířila. Už o den později se, projevem starosty Bornemanna, místní politické elity plně přihlásily k provincii Německé Čechy. Ta byla v reakci na pražský převrat vyhlášena ve Vídni dne 29. října 1918. Za pozornost stojí, že k vyhlášení Německých Čech bylo dlouhodobě plánováno na 4. listopad 1918. Mělo k němu dojít právě v Ústí nad Labem. Díky pražským událostem ale město Ústí nad Labem o tuto „čest“ přišlo.

Pro většinu vyhladovělých obyvatel, včetně vojáků, kteří se pomalu začali vracet z bojišť, byly tyto události podružné. Ve dnech 2. a 3. listopadu 1918 vypukly ve městě nepokoje. Někteří obyvatelé se podíleli na rabování městských a vojenských skladů. Vypleněna byla bývalá továrna na výrobnu rýže na střekovské straně řeky (zhruba v místech dnešního Mariánského mostu) sloužící jako sklad. Davy lidí si odtud odnášely surový cukr, sůl, kukuřičnou mouku či oves. Z jiných skladišť po celém městě zase mizela nepotřebná vojenská výstroj, zejména oblečení a boty. Pořádek se ve městě podařilo obnovit až po několika hodinách. Pikantní je i fakt, že na plenění se podíleli i místní vojáci, kteří měli ve městě udržovat pořádek.

Zatímco v Praze se vnější znaky příslušnosti k monarchii (nejčastěji dvouhlaví orlové na úřadech a trafikách) odstraňovaly v den převratu, tak v Ústí nad Labem až po 5. listopadu 1918. K dalším nepokojům došlo ve dnech 9. – 11. prosince 1918. Dne 9. prosince se střílelo v Krásném Březně. Ozbrojenci hájící skladiště firmy Schenker několikrát vystřelili do hladového davu. Měli strach, že dojde k plenění. Situaci však ovládli místní Češi a sami v této ústecké čtvrti nastolili pořádek. O den později do Krásného Března dorazili první českoslovenští vojáci.

Dne 10. prosince 1918 došlo k velkému rabování v Ústí nad Labem. Tentokrát se už davy lidí nesháněly pouze po potravinách, ale vědomě demolovaly vojenské či soukromé sklady i obchody drobných živnostníků. Některé osoby bezmyšlenkově ničily vše kolem sebe. Město skýtalo tristní pohled. Situace začala být vážná a město nemělo prostředky jak ji řešit. V této situaci vedení města rozhodlo o povolání československé vojenské asistence. Vojenské oddíly československé armády pod vedením majora Hulíka dorazily do Ústí nad Labem ráno 11. prosince 1918. Po příchodu armády rabování ustalo a situaci ve městě se podařilo stabilizovat. Ústí nad Labem se teprve této chvíli stalo součástí Československé republiky.

Petr Karlíček, ředitel Archivu města Ústí nad Labem


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*