30 let se slony v ústecké zoo

  •  

Přesně před 30 lety, 30. listopadu 1985, dorazil do ústecké zoologické zahrady první slon, lépe řečeno slůně. Jednalo se o Kalu, které v té době bylo něco málo přes jeden rok a přicestovala přímo z Vietnamu.

Přivezl ji tehdejší ředitel zoo Ing. Bořek Voráč, který také s vietnamskými kolegy z Ho Či Minova města dovoz dojednal. „Vše bylo zprostředkováno v roce 1984 při mé první návštěvě Vietnamu ve spolupráci s vietnamskou organizacemi zahraničního obchodu a československým Koospolem, přes které se veškeré kontrakty tehdy uskutečňovaly,“ popisuje Bořek Voráč, který je v současné době pověřen řízením zoologické zahrady. „Kala byla „vyměněna“ za látky z ústeckého podniku Vlnola, další sloni za osobní vůz Škoda 105 a nákladní V3S,“ vysvětluje. „Transport Kaly se uskutečnil letecky na konci listopadu 1985, cestovala v nákladním prostoru ve speciálně vyrobené bedně. Díky vstřícnosti ČSA jsem ji zde během 17hodinové cesty mohl pravidelně kontrolovat, krmit ji z velké láhve s dudlíkem a drbat ji na chobotu,“ usmívá se při vzpomínce.

Kala se po příchodu do zoo stala obyvatelkou objektu zimoviště, kde probíhala její karanténa, ale který se pro ni stal domovem až do června 1987.

„Jako malé slůně samozřejmě vyžadovala neustálou pozornost, chovatelé se jí hodně věnovali, i proto s ní začali chodit na procházky po areálu zoo či mimo něj, nejčastěji na Mariánskou louku,“ vzpomíná služebně nejstarší chovatel slonů Pavel Kökert. „Já jsem se sice ke slonům dostal až v roce 1990, ale většinu z historie znám z vyprávění. Zaučoval mě Petr Korda, který s Kalou začal pracovat hned po několik málo měsících po jejím příchodu a pro kterou se stal „sloním tátou“. Od něj jsem čerpal hodně zkušeností a znalostí, hlavně co se týče její povahy a jak vůbec se slony pracovat,“ vysvětluje.

„Práce chovatelů slonů je hodně náročná, nejen časově, ale člověk se vlastně stává členem sloního stáda, proto není žádoucí, aby se chovatelé často měnili. V současné sestavě (tři chovatelé) pracujeme od roku 2004, kdy přišel Petr Kiebel, v roce 1999 nastoupil Jan Javůrek, který je nyní vrchním chovatelem. Od roku 1985 se u slonů prostřídalo cca šest dalších chovatelů,“ dodává.

Protože den „D“ připadá na pondělí 30. listopadu, je pro Kalu a její kamarádku Delhi, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici, připravena malá oslava. „V 10.00 hodin dostanou v pavilonu speciální dort z ovoce, zeleniny a želatiny,“ popisuje mluvčí zoo Věra Vrabcová.

„Očekáváme, že přítomni budou zástupci médií, ale přijdou se podívat i děti z 5. B ZŠ Anežky České, které pro Kalu vyrábějí přání a slony z textilu. Pro běžné návštěvníky zoo, kteří budou v tuto dobu pravděpodobně v zaměstnání, jsme připravili program již na předcházející víkend, tedy od 28. do 29. listopadu. V pavilonu slonů si mohou prohlédnout bednu, ve které Kala do zoo přišla a která bude ozdobena přáníčky, které jí může na připravenou kartičku doplnit a věnovat každý příchozí. Dále se návštěvníci mohou zapojit do sloního kvízu, za každý vyplněný tiket dostanou na památku pohled s našimi slony, navíc budou zařazeni do slosování o plyšové sloníky,“ dodává Věra Vrabcová.

Kala_po_prichodu Kala_s_Petrem_Kordou

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*