Brutální násilník skončil v rukách policie

  •  

Policistům se podařilo dopadnou devětadvacetiletého Slováka, který má na svědomí sérii vánočních brutálních přepadení ústeckých seniorů.

Jeho obětí byli staří lidé od 66 do 90 let. „Čtyři z nich jsou stále v nemocnici,“ uvedl Martin Charvát v krajské kriminálky. Policisté řekli, že na jeho dopadení proto nasadili mimořádné síly. Částečně jim pomohlo i štěstí.

Se sérií přepadení muž začal 22. prosince. Dva seniory pak přepadl přímo o Vánocích, dalšího o den později. Poslední oběť má na svědomí 5. ledna. Policisté předpokládají, že je pachatelem i dalších přepadení, a to i mimo Ústecko. Spojují ho minimálně s jedním činem v Trutnově.

Podle výpovědí přepadených a svědků policisté přišli na to, jak Slovák postupuje. Oběti si navečer vytipoval v okolí ústeckého hlavního nádraží nebo na Mírovém náměstí. Pak s nimi nastoupil do MHD, odjel k místu jejich bydliště, kde je ve vhodný okamžik přepadl. Velmi brutálně je zezadu udeřil do hlavy a pak okradl. Kvůli tomu jsou zranění seniorů vážná, například krvácení do mozku či roztříštěné kosti na rukách. Šel po penězích a telefonech. Při pěti přepadeních ale získal lup jen pouhé dva tisíce korun.

Nezanechal ale téměř žádné stopy. Kriminalisté proto prohlédli stovky hodin kamerových záznamů a na záběrech se jim podařilo určit pravděpodobného pachatele. Ovšem neviděli mu do tváře. Zjistili však, jak zhruba vypadá, jak se obléká a jak chodí. Toho hodlali využít a 6. ledna proto do ústeckého centra vyrazilo několik desítek policistů v civilu s úkolem možného pachatele vytipovat a zadržet. Za necelou půl hodinu měli štěstí a jedna z hlídek hlásila, že pravděpodobného pachatele vidí. Když ho policisté zadrželi, zjistili, že mají toho pravého. „Kdyby se to takhle rychle nepovedlo, byli jsme připraveni hlídkovat v centru i řadu dnů,“ uvedl šéf ústecké policie Vladimír Danyluk.

K pěti přepadením se muž v přípravném řízení doznal, dokonce prý policisty dovedl na správná místa. Pak ale přestal vypovídat. Podle Danyluka jde o muže s pestrou kriminální minulostí. Ve vězení strávil 11 let života, naposledy v Leopoldově. Seniory v Ústí přepadl i v roce 2010. Za to byl odsouzený a byl mu zakázaný pobyt v České republice. I přes zákaz se v polovině minulého roku do Ústí vrátil a žil v Předlicích. Soud ho již poslal do vazby. Hrozí mu až dvanáct let vězení.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*