Bývalý hejtman Jiří Šulc stanul před soudem

Před ústeckým okresním soudem dnes začalo jednání, ve kterém je obžalovaný i bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Případ nepřímo souvisí s kauzami kolem evropských dotací a trestním stíháním, které kolem něho stále probíhá. Šulc v něm figuruje nikoli kvůli své funkci hejtmana nebo poslance, kterou zastával, ale jako někdejší předseda výboru regionální rady, což je nejvyšší orgán úřadu starajícího se o evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji. Hrozí mu až deset let vězení.

Mezi obžalovanými jsou i bývalí ředitelé úřadu Pavel Markvart a Petr Červinka, současná ředitelka Jana Havlicová a bývalý právník Jan Martinovský. Státní zástupce je obžaloval, že se podle něho v rozporu s platnými zákony podíleli buď na vypracování konkurenční doložky nebo jejím proplacení pro bývalé ředitele Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Oba museli z funkce odejít poté, co je začala stíhat policie kvůli machinacím s dotacemi. Kušnierz již byl v jednom případě pravomocně odsouzený.

Podle obžaloby Kušnierzovi úřad vyplatil 745 tisíc korun a Markvartovi 582 tisíc korun. Šulc údajně jako předseda výboru nařídil tyto doložky do smluv zapracovat.

sulc soud 1

To bývalý hejtman dnes popřel. Podle něho to bylo výlučně v kompetenci ředitele, nikoli jeho. Tvrdí, že to řediteli ani nic nenařídil. Navíc podle něho není taková konkurenční doložka v rozporu se zákonem. „Zaměstnanci dotačního úřadu nejsou úředníci a nevztahuje se na ne zákon o úřednících, ale zákoník práce,“ uvedl opakovaně.

S tímto argumentem jdou před soud i další obžalovaní, včetně současné ředitelky Jany Havlicové. Ta zůstala ve funkci, protože je přesvědčená, že nic špatného neudělala. Dokonce původní konkurenční doložku Pavlu Markvartovi, za kterou je obžalovaná, nechala pokrátit.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*