Bývalý hejtman Jiří Šulc stanul před soudem

  •  

Před ústeckým okresním soudem dnes začalo jednání, ve kterém je obžalovaný i bývalý hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Případ nepřímo souvisí s kauzami kolem evropských dotací a trestním stíháním, které kolem něho stále probíhá. Šulc v něm figuruje nikoli kvůli své funkci hejtmana nebo poslance, kterou zastával, ale jako někdejší předseda výboru regionální rady, což je nejvyšší orgán úřadu starajícího se o evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji. Hrozí mu až deset let vězení.

Mezi obžalovanými jsou i bývalí ředitelé úřadu Pavel Markvart a Petr Červinka, současná ředitelka Jana Havlicová a bývalý právník Jan Martinovský. Státní zástupce je obžaloval, že se podle něho v rozporu s platnými zákony podíleli buď na vypracování konkurenční doložky nebo jejím proplacení pro bývalé ředitele Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Oba museli z funkce odejít poté, co je začala stíhat policie kvůli machinacím s dotacemi. Kušnierz již byl v jednom případě pravomocně odsouzený.

Podle obžaloby Kušnierzovi úřad vyplatil 745 tisíc korun a Markvartovi 582 tisíc korun. Šulc údajně jako předseda výboru nařídil tyto doložky do smluv zapracovat.

sulc soud 1

To bývalý hejtman dnes popřel. Podle něho to bylo výlučně v kompetenci ředitele, nikoli jeho. Tvrdí, že to řediteli ani nic nenařídil. Navíc podle něho není taková konkurenční doložka v rozporu se zákonem. „Zaměstnanci dotačního úřadu nejsou úředníci a nevztahuje se na ne zákon o úřednících, ale zákoník práce,“ uvedl opakovaně.

S tímto argumentem jdou před soud i další obžalovaní, včetně současné ředitelky Jany Havlicové. Ta zůstala ve funkci, protože je přesvědčená, že nic špatného neudělala. Dokonce původní konkurenční doložku Pavlu Markvartovi, za kterou je obžalovaná, nechala pokrátit.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*