Bývalý šéf ROP Kušnierz přiznal machinace s dotacemi

  •  

Bývalý ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz čelí dalšímu obvinění, tenktokrát z poškození finančních zájmů Evropské unie.

U ústeckého soudu v pondělí potvrdil machinace s evropskými dotacemi, podle něj byly ovlivňovány s vědomím politiků z Ústeckého i Karlovarského kraje. V případu je kvůli dotacím za zhruba 1,4 miliardy korun obviněno šest lidí.

Kušnierze obvinil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) loni v prosinci. Důvodem jsou nahrávky a dokumenty, které policii předal starosta Moldavy na Teplicku Jaroslav Pok.

Ty měl napsat právě Petr Kušnierz a týkají se několika podnikatelů a politiků, například radního Ústeckého kraje Arno Fišery (ČSSD) nebo někdejším šéfa krajské ČSSD Petra Bendy. Kušnierz podle kriminalistů potvrdil, že jde o jeho materiály.

„Dne 10. prosince 2015 bylo doručením usnesení zahájeno trestní stíhání obviněného Petra Kušnierze pro zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropské unie. Stíhání se týká projektů soutěžících v rámci ROP Severozápad o přidělení dotací z evropských fondů,“ přečetla ze záznamů ÚOOZ soudkyně Kamila Elsnicová.

V současné kauze je Kušnierz obviněn ze zneužití pravomoci za údajné ovlivňování projektů. Spolu s ním čelí obžalobě další dva bývalí ředitelé úřadu Petr Vráblík a Pavel Markvart, někdejší právník úřadu Jan Martinovský, bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda a úřednice Irena Kotlanová. Ta má status spolupracující obviněné.

Kušnierz dnes u soudu přiznal, že ovlivnil přidělení dotace u zájmového projektu hotelu Cascade v Mostě. Spoluúčast na protlačování dalších projektů ale popřel.

Pro Kušnierze jde o třetí trestní stíhání za jeho působení v ROP Severozápad. V lednu 2013 byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatků a zneužití pravomoci na pět let. Podle soudu chtěl prostřednictvím tří kamarádů po žadatelích provize z přidělených dotací. Žádali po nich minimálně 1,7 milionu korun a velkou část z toho skutečně převzali.

ČRO Sever/Lucie Valášková


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*