Café Nobel ukáže všední den egyptologů na výzkumných expedicích

Martin Frouz. Zdroj: UJEP
  •  

Jak se naši egyptologové chystají na své výzkumy, s kým v Egyptě spolupracují, jaké tam mají zázemí, co jedí a jak své objevy dokumentují? To všechno se dozvíte v úterý 14. února v ústecké kavárně Fokus kafe na dalším „přátelském setkání s vědou“ Café Nobel – od egyptoložky Veroniky Dulíkové a fotografa Martina Frouze.

Čeští egyptologové provádějí více než půl století výzkumy na české archeologické koncesi v Abúsíru. Příznivci starého Egypta mohli za tu dobu zaregistrovat několik významných objevů celosvětového významu v týmu prof. Miroslava Vernera i jeho nástupce prof. Miroslava Bárty. Jak ale vypadá každodenní chod archeologického výzkumu v Abúsíru? „To často zajímá posluchače po přednáškách egyptologů pořádaných pro veřejnost, proto se rozhodli věnovat přednášku právě pozadí expedic a
jejich průběhu,“ říká koordinátor Café Nobel Frederik Velinský.

Vzhledem k tomu, že egyptský památkový zákon neumožňuje z Egypta vyvážet žádné nálezy, je důkladná dokumentace a výsledky analýz to jediné, co opouští zemi na Nilu společně se členy expedice. Velký důraz je kladen zejména na fotodokumentaci nálezů a archeologických situací. Dozvíte se také, s jakými situacemi se fotograf v Egyptě setkává a co vše stojí za přípravou fotografií.

Egyptoložka Mgr. et Mgr. Veronika Dulíková, Ph.D., je vědeckou pracovnicí Českého egyptologického ústavu FF UK. Zabývá se dějinami, archeologií, společností, materiální kulturou a administrativou období egyptské Staré říše.

Fotograf Martin Frouz se věnuje využití fotografického záznamu ve vědě a její popularizaci. Zaměřuje se především na oblasti svázané s archeologií, historií a příbuznými obory. Učí na několika vysokých školách, spolupracuje s vědeckými a kulturními institucemi, fotí pro noviny a časopisy.

Přednáška začne v obvyklém čase – v 18:00 h. Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz. Partnerem Café Nobel je populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium a také nakladatelství
Academia.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*