Čelišová: Výhrůžky zastřelením nejsou normální ani online

  •  

Nepovedeným facebookovým „vtipem“ činoherního herce Jiřího Maryšky se zabývali i městští zastupitelé.
Herec na sociální síti vyvěsil fotografii nacisty popravených mužů z filmu Lidice a k tomu napsal komentář: „Úklid Ústí si představuju takhle,“ a za popravené oběti z Lidic dosadil jména lidí z ústecké politiky, včetně zastupitelky Květoslavy Čelišové (KSČM). V kauze padlo už několik trestních oznámení a policie případ prošetřuje.

DSC_6516 portrait web

Herec Maryško říká v jednom ze svých vyjádření pro média, že vás doopravdy nechtěl postřílet, že nemůže skrýt, že vás nemá rád a že šlo o vtip, kterému jste neporozuměli.

To už je zlehčování nebo hloupost. Mohou si z nás dělat legraci, karikovat nás, kritizovat, nesouhlasit a možná i podávat trestní oznámení. Ale jakmile z nás udělají lidské terče, pak končí demokracie i pro svobodomyslné herce jako je pan Maryško. A myslím si že od slov a hrozeb není daleko ke skutečnému násilí. Nechtěla bych se dočkat, aby se to vyřizovalo způsobem jako třeba v pařížské redakci Charlie Hebdo.

To si opravdu myslíte, že by došlo na skutečné násilí?

Není podstatné, co si myslím, ale nechci, aby bylo běžné, normální, že se veřejně podporuje násilí a navíc uráží oběti nacismu. Pan Maryško nyní postavil ke zdi lidi z různých stran a nestraníky. Takže následné reakce, že ti označení lidé mají mlčet vzhledem ke komunistickým popravám v padesátých letech, kulhají. Překročilo to míru vkusu, lidskosti a slušného chování. Nad tím nemohu mávnout rukou. Proto jsme chtěli, aby se k takovým způsobům vyjádřil vrcholný orgán města a dal signál lidem v našem městě, že je nikdo nemůže, jen tak, on line zastřelit nebo urážet.

Myslíte si, že je názor či postoj herce Maryšky ojedinělý?

Naštěstí se PRO!Ústí distancovalo od této facebookové frašky. Ale tady nejde o stranický či ideologický spor. Tady jde o způsob řešení rozdílných pohledů, v tomto případě v kauze bývalého Činoherního studia a ve formě podpory souboru do budoucna. To se nemá řešit zákeřnými fackami a hrozbami, ale diskuzí na půdě zastupitelstva. Jistě si ani Pro!Ústí, které dominuje vedení města, nemyslí, že vítězové a jejich stoupenci nyní mohou vše. Hnutí a strany, které v komunálních volbách uspěly, slibovaly v loňské kampani nový styl, novou politickou kulturu a vše pro spokojený život Ústečanů. Je čas plnit sliby a ne situaci zhoršovat.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*