Cena vody stoupne na 98 korun za kubík

  •  

Severočeská vodárenská společnost zvedne v příštím roce cenu vodného a stočného o 2,1 procenta.

Cena vody pro domácnosti včetně DPH tak bude 98 korun za metr krychlový. V posledních letech jde o nejmenší cenový skok, v minulých letech mohl být až 7,5 procenta. Nárůst podle SVS v absolutním vyjádření znamená navýšení ceny vody o 1,97 korun za 1000 litrů vody ve srovnání s rokem 2015. Běžnou vanu si pak lidé v regionu v příštím roce napustí za zhruba 5,40 korun a spláchnutí toalety je vyjde na 0,30 až 0,60 korun.

„Při průběžném vyhodnocování stavu našeho vodohospodářského majetku, sociálně-ekonomických parametrů, předpokládané výše inflace, trendu spotřeby vody a dalších skutečností jsme v konsensu s akcionáři zvolili variantu navýšení ceny vody o 2,1 procenta. Je na spodní hranici možného cenového rozpětí, abychom neohrozili fungování vodohospodářského majetku a přesto zachovali sociální únosnost ceny vody,“ uvedl generální ředitel SVS Bronislav Špičák.

Společnost tvrdí, že zdražovat musí kvůli tomu, že lidé se stěhují do méně osídlených míst a tím rostou náklady. Také musí investovat do obnovy majetku, 65 procent rozvodů a kanalizace je za svou životností. Na jeho celkovou obnovu by podle odhadů firmy bylo za současného tempa obnovy zapotřebí až 133 let.

Akcionáři SVS je 458 měst a obcí na severu Čech včetně Ústí nad Labem a Teplic. Provozuje 54 úpraven vody, 998 vodojemů, 8949 kilometrů vodovodů, 196 čistíren odpadních vod a 3916 kilometrů kanalizace.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*