Češi stále neumí na dovolené odpočívat. Práci si vozí v hlavě s sebou

  •  

Polovina letních prázdnin je za námi. Přesto, že by dovolená měla být regenerací nejen pro tělo, ale i pro hlavu, ukazuje se, že si Češi vozí práci na dovolenou v hlavě s sebou, a proto nedokážou kvalitně odpočívat.

„Už čtvrtým rokem sledujeme v letní sezóně tento jev. Lidé se z dovolených vrací unavení a nervózní, protože se obávají toho, co všechno je v práci čeká, a také s pocitem, že návrat do práce bude po dovolené pořádná facka,“ popisuje mentální trenérka Eva Fruhwirtová z neurolaboratoře Commservis.

Neschopnost odpočívat je pro organismus velmi závažný. Projevuje se špatným spaním, kolísavou náladou, nervozitou, špatnou soustředěností a také podrážděností. Lidé se snaží tyto stavy řešit návštěvou lékaře a léky. „U našich klientů se často setkávám s tím, že si myslí, že umí odpočívat a relaxovat. Po návratu z dovolené však zjišťujeme, že tomu tak není,“ popisuje Fruhwirtová a dodává, že řešením může být například mentální trénink.

Nová závislost – být stále online
V současné době mnohá povolání nejsou vázaná na pevnou pracovní dobu. Nepravidelný režim způsobuje, že člověk přestane rozlišovat mezi dobou na práci a na odpočinek. Tomuto stavu nepřispívají ani chytré telefony, protože díky e-mailům a připojení k internetu, si člověk bere práci s sebou na dovolenou do kapsy a do hlavy.

„Vznikají nové závislosti na sociálních sítích, na neustálé kontrole mailové schránky. Je to stejně nebezpečné jako jiné závislosti,“ říká Fruhwirtová, která se s těmito případy setkává v neurolaboratoři.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*