Činoherák se vrací na Střekov, herci nabídnou Kopanec i Zkrocení zlé ženy

Zdroj: Činoherní studio města Ústí nad Labem
  •  

Činoherní studio ve Varšavské ulici opět pulzuje životem. Před několika dny se na svou původní scénu vrátil Činoherák Ústí, nástupnický soubor tohoto legendárního divadla. Pro své příznivce chystá bohatý program – v následujícím týdnu zde uvede Zkrocení zlé ženy Williama Shakespeara, zcela výjimečně dramatizaci Zeptej se táty Jana Balabána, první reprízu dramatu Kopanec, dále pak černou komedii Láska práce, láska práce od Johanny Kaptein a nejnovější ze shakespearovských her Dva páni z Verony.

„Ve Varšavské se ještě pořád zabydlujeme. I přesto, že poslední dny byly poměrně hektické, je to pro nás všechny úžasný pocit být zase na místě, které vnímáme jako svůj domov,“ říká Tereza Silbernaglová, prozatímní ředitelka divadelního souboru Činoherák Ústí. Současně dodává: „Na oslavy ale není čas, některé inscenace se musejí v novém prostoru pečlivě usazovat a zároveň probíhá intenzivní zkoušení na únorovou premiéru dramatizace Kafkova Zámku, kterou uvedeme na scéně Hraničáře v rámci inscenační trilogie Tři podoby svobody.“

Nový týden ve Varšavské zahájí v pondělí 26. ledna jedno z nejslavnějších děl Činoheráku, inscenace Zkrocení zlé ženy od Williama Shakespeara. Diváky čeká velkolepá show v manéži – komedie dell arte s prvky akrobacie a cirkusu, kde skvělé herecké výkony podtrhuje výprava, kostýmy a hudba. O činoheráckou Zkrocenku je velký zájem i v jiných divadlech a divadelních projektech. V příštích dnech se představí také pardubickému publiku na patnáctém ročníku festivalu komedií Grand Fest.

Úplně v jiném duchu pokračuje program v úterý 27. ledna. Na scénu vstupuje dramatizace posledního románu Jana Balabána Zeptej se táty, která se zde uvede poprvé a naposledy, neboť hra patří na prkna Hraničáře. Příběh o umírání a krásách života, o náročném hledání pravdy a opravdovosti – kdy hlavním momentem je smrt doktora Jana Nedomy – se tragicky prolnul s osudem autora. Balabán zemřel zcela nečekaně po dopsání knihy. Zeptej se táty bylo posmrtně oceněno jako Kniha roku v soutěži Magnesia Litera 2011.

Ve čtvrtek 29. ledna bude mít svou první reprízu Kopanec od autorské dvojice Andrese Veiela a Gesine Schmidt. Drama poodhaluje okolnosti brutální vraždy teprve šestnáctiletého kluka ve východoněmeckém Potzlowě. Hned po své premiéře sklidilo mimořádné ohlasy u odborné kritiky. Obnažením témat, jako je rasová nesnášenlivost, sociální nepokoje a nárůst extrémistických sil, se příběh Kopance v lecčems podobá situaci na severu Čech. I proto zcela symbolicky otevřel divadelní cyklus Tři podoby svobody.

Pátek 30. ledna bude patřit černé komedii Láska práce, láska práce od úspěšné německé autorky Johanny Kaptein. Pět postav, pět příběhů a pět zápletek – mladý muž, co věří na spiknutí, nerozhodná Natálie s nádherným hlasem a překrásnými vlasy, čerstvě vyhozený řidič autobusu, zbohatlík, který se rád dívá na televizi, a mladík flirtující se starší květinářkou. Jak to celé dopadne?

Tečku za lednovým programem udělá v sobotu 31. ledna nejstarší Shakespearova komedie Dva páni z Verony. Po letní open-air premiéře na hradě Střekov si ji mohou Ústečané vychutnat zcela poprvé „pod střechou“. Ve hře o nerozlučných přátelích, které rozdělí a opět dramaticky semkne osud, zazáří Jiří Maryško.
Všechna představení začínají v 19.30 hodin. Předprodej vstupenek na www.cinoherak-usti.cz.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*