Činoherák v pátek hrát bude, vydal tiskové prohlášení

  •  

První premiéra divadelního spolku Činoherák Ústí, v nových prostorách, se nakonec uskuteční. Akce  proběhne 26. září od 19:00 hodin v budově bývalého kina Hraničář. V budově zatím vrcholí příravy. Hru Krásky z Leenane divadelníci uvedou i přes problémy se stavebním úřadem ústeckého magistrátu.

Ten totiž našel při kontrole budovy vážné nedostatky a to i nepovolené úpravy. Úředníci tak nařídili, aby byly probíhající úpravy zastaveny.

Činoherák vydal 25. září tiskové prohlášení k výsledkům kontroly stavebního odboru, jeho součástí je i právní stanovisko Jiřího Plose, právního poradce České komory architektů.

Prohlášení:

Tiskové prohlášení Činoheráku Ústí k výsledkům kontroly Stavebního odboru Magistrátu města Ústí nad Labem

Dle výsledků pondělní stavební kontroly v budově Hraničáře, už třetí od dubna 2014, nám Stavební odbor Magistrátu města Ústí nad Labem zakázal používat nově sestavené jeviště v kinosále a prostory vzniklé přepažením sádrokartonových příček v přízemí budovy. Současně nám na těchto místech nakázal zastavení veškerých prací. Toto rozhodnutí, zejména v případě jeviště, považujeme za účelové a obstrukční jednání, které nemá oporu ve stavebním zákoně. Není v náplni Stavebního odboru ústeckého Magistrátu hodnotit divadelní vybavení (svým charakterem podobné spíše nábytku), čímž demontovatelné podium bezesporu je, a zakazovat jeho využívání. Výtku k sádrokartonovým příčkám vnímáme z hlediska stavebního zákona jako spornou.

Se stanoviskem Stavebního odboru Magistrátu města Ústí nad Labem tedy nesouhlasíme; naše právní analýzy jej navíc shledávají zmatečným a v rozporu se zákonem. S našimi právními zástupci konzultujeme navíc právní kroky, neboť máme podezření, že jde o zneužití pravomoci veřejného činitele. Toto své podezření opíráme také o fakt, že v průběhu kontroly zástupkyně Stavebního odboru Magistrátu Ústí nad Labem, a to i v samotném protokolu z prohlídky, sama konstatovala, že proti montovanému jevišti v sálu Hraničáře nelze nic namítat. Požádala jen o doplnění statických výpočtů a prohlášení dodavatele o bezpečnosti konstrukce do 25. září. Navzdory tomu Stavební odbor ještě před tímto datem a doplněním předmětných dokladů rozhodl ve své výzvě o zákazu využívání jeviště a zastavení dalších prací. Toto své jednání však nijak nezdůvodnil, a to ani na přímý dotaz při následném vyžádání podkladů ke kontrolní prohlídce. Využijeme proto i dalších možností, které nám dává právní řád. Rozhodnutí Stavebního odboru, ač je zmatečné a protiprávní, budeme respektovat. V částech budovy, kde docházelo k instalaci sádrokartonových příček, zastavíme provádění prací. Ostatní prostory budeme užívat v souladu s platným kolaudačním rozhodnutím.

Nově vybudované demontovatelné jeviště je zařizovací předmět, který je svou povahou spíše nábytkem, nikoli stavbou nebo součástí stavby, proto se jej omezení Stavebního odboru nemůže týkat. S ohledem na výše uvedené nic nebrání tomu, aby se představení v pátek odehrálo s tím, že nebude používána ta část, kde dochází ke sporným stavebním úpravám. Omezení se diváka v žádném případě nedotkne. Můžeme se tak těšit na premiéru a krásný divadelní zážitek.

 Divadelní spolek Činoherák Ústí

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*