Činoherní studio připravilo premiéru nesmrtelného Misantropa

  •  

Misantrop – komedie klasika Jeana – Baptisty Poquelina de Molière. Tato více než třísetletá komedie bude na činoherní ústecké scéně uvedena poprvé, ale v této sezoně již jako čtvrtá premiéra. Náš příběh Misantropa se odehrává v současné době na večírku u Celimeny, kam může vstoupit pouze„high society“.

Party se však postupně mění v noční můru. Kdo s koho? Přizpůsobit se, nebo utéct? Režie se zhostil Michal Skočovský, je to pro něj již třetí inscenace v roli režiséra na prknech ústecké činoherní scény. Premiéra proběhne 27. listopadu od 19:00 hodin v Činoherním studiu.

Titulní roli Alcesta ztvární herec Činoherního studia Kryštof Rímský. Roli krásné, obletované, inteligentní Celimeny se zhostí Erika Stárková (j. h.). Sekundovat jí bude v roli skromné a nezkušené Elianty Linda Svobodová (j. h.), ta v Činoherním studiu nastudovala roli Stelly v  inscenaci My děti ze stanice ZOO. V roli stoicky vyrovnaného Filinta se představí další z herců Činoherního studia Jan Jankovský. V dalších rolích se objeví dvojice hereckých stálic Jaroslav Achab Haidler jako Akast, Matúš Bukovčan coby Klitandr, tato dvojice postav představuje vysoce postavené právníky. Silné herecké obsazení doplňuje Václav Hanzl alias básník, rentiér Oront a Lukáš Černoch byl obsazen do role Sluhy.

Misantropa psal Molière více než dva roky, a to kvůli své komplikované zdravotní situaci a touze po dokonalém tvaru. Premiéra této hry proběhla 4. června 1666, přesto dodnes z repertoárů divadel zcela nezmizela. Režisér Michal Skočovský a dramaturgyně Dagmar Haladová oprostili původní text od dvorského prostředí. Zachována však byla jednota místa, času a děje.

Příběh se odehrává během jednoho dne na večírku u Celimeny, který má určitý úzus, postavy na sebe hovoří ve zvučném alexandrínu, ale hranice jsou s postupem doby a počtem vypitých skleniček sektu bourány. Inscenátoři se soustředili na zhutnění děje, vypuštěna byla zcela postava Arsinoe, čímž byl akcentován úzký vztah mezi Celimenou a Eliantou. V popředí se ocitá především dvojice postav Celimeny a Alcesta čili střet touhy po svobodě a touhy vlastnit.

„Koncept opulentní karnevalové oslavy byl pro nás symbolem určitého druhu životní falše. Postavy nevystupují samy za sebe, jejich identita nabírá nový rozměr v souvislosti s identitou kostýmu. Tento sociální karneval, tedy jakýsi mechanický obřad, v sobě od prvopočátku obsahuje latentní komično a postupem času proniká na venek. Ďábelský rej pokrytectví, lásky, nenávisti a arogance začíná. Od požitků a prožitků se atmosféra překlene až do stavů úzkosti a beznaděje.“ Uvedla dramaturgyně Dagmar Haladová.

Scénografem inscenace je režisér Michal Skočovský, ústředním prvkem je světelné pódium, symbolizující vymezenost a povýšenost společnosti, na podiu jsou umístěna pojízdná a otáčivá propustná zrcadla, jež vytvářejí třetí rozměr prostoru. Kostýmy navrhla Lucie Halgašová, scénickou hudbu složil Martin Tvrdý, český hudebník, rapper, písničkář, grafický designer a kurátor.

Misantrop (1) Misantrop (2) Misantrop (3) Misantrop (4) Misantrop (5) Misantrop (6) Misantrop (7) Misantrop (8) Misantrop (10) Misantrop (11) Misantrop (12) Misantrop (13) Misantrop (14) Misantrop (15) Misantrop (16) Misantrop (17) Misantrop (18) Misantrop (19) Misantrop (20) Misantrop (21) Misantrop (22) Misantrop (23) Misantrop (24) Misantrop (25) Misantrop (26) Misantrop (27) Misantrop (28) Misantrop (29)

Molière

MISANTROP

Ďábel přichází ze tmy. Znenadání.

autor: Molière

překlad: Vladimír Mikeš

režie: Michal Skočovský

dramaturgie: Dagmar Haladová

scénografie: Michal Skočovský

kostýmy: Lucie Halgašová

grafika, plakát: Lukáš Franz

světlo: Milan Hodis

hudba: Martin Tvrdý

zvuk: Petr Kollmer

hrají:

Alcest: Kryštof Rímský

Celimena: Erika Stárková (j. h.)

Filint: Jan Jankovský

Elianta: Linda Svobodová (j. h.)

Oront: Václav Hanzl

Akast: Jaroslav Achab Haidler

Klitandr: Matúš Bukovčan

Sluha: Lukáš Černoch

 

PREMIÉRA 27. 11. 2015 od 19.00 hodin
1. REPRÍZA 1. 12. 2015 od 19.00 hodin

Více na www.cinoherak-usti.cz


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*