Covid potlačil chřipku, letos udeří silněji

  •  

Chřipka, kterou loni potlačila pandemie koronaviru, by mohla letos udeřit o to razantněji. Lékaři proto nabádají k očkování proti chřipce, vakcín by měl být dostatek. Podle zástupce ředitelky krajské hygieny Jozef Krále by se měli očkovat rizikové skupiny, jak třetí dávkou proti covidu, tak i vakcínou proti chřipce. Ta totiž nezmizela, pouze ji vytlačila opatření proti covidu a nákaza samotná.

V současné době hraje prim očkování proti covidu-19, zároveň je vhodná doba na očkování proti chřipce. Doporučoval byste ho? Všem nebo jen takzvaně rizikovým skupinám?

Ano, očkovat by se určitě měli nechat všichni, co chodí každoročně. Což jsou zejména starší lidé a další rizikoví pacienti. Ale doporučil bych ji všem. Pokud lidé nemají nějakou kontraindikaci, tak by se letos naočkovat proti chřipce měli. Laboratoře během minulé sezony nezaznamenaly ani jeden pozitivní záchyt chřipky. Ale teď panuje oprávněná obava, že by se chřipka mohla šířit masivněji, takže bychom nyní neměli očkování podcenit.

Zmínil jste, že existuje hrozba masivního šíření chřipky, ale jsou indicie, že by mohla být i agresivnější. Máte k tomu nějaké informace?

Chřipku bychom neměli podceňovat. A to, že se loni s chřipkou prakticky nikdo nesetkal, však neznamená, že zmizela úplně. Panuje obava, že bude celá populace k onemocnění daleko náchylnější. Proto očkování nepodceňujme. Vakcína proti chřipce se každoročně upravuje a nová očkovací látka by měla pokrýt větší škálu virů chřipky.

Důležitost očkování proti covidu většina z nás chápe. Ale je nutná třetí dávka? Proč?

Jde o takzvanou posilující dávku. A doporučil bych ji především lidem, kteří jsou vážně nemocní, mají poruchy imunitního systému, dále seniorům, kterým je více než 65 let, zdravotníků nebo pracovníkům v sociálních službách.  Ale do budoucna doporučil všem, co už mají osm měsíců po naočkování druhou dávkou.

Jak se chovat, abychom se na podzim nepotýkali s další vlnou?

Ačkoli mají lidé pocit, že už je to za námi, tak není. S covidem se budeme muset naučit žít. Určitě je nutné dodržovat známé 3 R. Zároveň být obezřetný při cestování. To, že je člověk očkovaný, to neznamená, že se covidem nemůže nakazit nebo ho nemůže přenášet.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*