Další super úspěch lezce Honzy Štípka

Foto Petr Chodura, zdroj ČHS
  •  

Ústečan Honza Štípek po získání titulu Mistra Evropy a vítěze Evropského poháru v boulderingu 2023 získal i titul Mistra Evropy v lezení na obtížnost a první místo v evropském poháru v obtížnosti a kombinaci. Poslední Evropský závod mládeže, kterým bylo Mistrovství Evropy v obtížnosti, se konalo na lezecké stěně ve finských Helsinkách. Stěna je součástí nákupního centra na okraji Helsinek a je vysoká kolem 15 metrů, součástí je i prostorná bouldrovka.

Honza do Finska odletěl s dalšími 17 českými reprezentanty. V kvalifikaci byl Honza jediný, který dal dva topy, a tak zaslouženě do semifinále postupoval z prvního místa.  Do semifinále postupovalo 24 závodníků, z každé kategorie a do finále 8.

Do semifinále postoupilo s Honzou i dalších 9 českých reprezentantů v různých kategoriích. Semifinále a finále se leze onsight, kdy závodníci mají 6 minut na prohlídku cesty a pak jdou do izolace. Cesta se Honzovi zdála, jako jeho antistyl, ale nechtěl porušit slib, který dal svojí mamce, což bylo, že dá všechny čtyři cesty až do topu. Bylo na Honzovi vidět, že si v této cestě našel svůj způsob a dokázal ji topovat. Spolu s Honzou topovali ještě další tři závodníci, ale díky lepší kvalifikaci šel do večerního finále z prvního místa.

Finálová cesta se mu opravdu líbila, ale i atmosféra v hale, která byla úžasná. Už při příchodu z izolace, vypadal Honza uvolněný a soustředěný. Při zdolávání finálové cesty se zdálo, že Honza dělá hodně riskantní kroky, nicméně je to jeho styl, který mu sedí.

Moderátoři komentovali jeho styl, jako odvážný, dynamický, ale jistý. Jak v cestě postupoval výš a výš, atmosféra v hale se stávala lepší. Když dolezl pár chytů pod top, kde vypadl rakouský lezec Chrisrian Leinter, který měl v tu chvíli highpoint, tak jakmile Honza začal dělat cross, který nikdo neudělal, začali fanoušci pekelně fandit. Honza udělal krok, který se nikomu v jeho kategorii ten den nepovedlo udělat, a dolezl si pro top s neuvěřitelným potleskem. Radostí a plný emocí z topu mával na diváky, aby pořádně řvali a v ten moment celá hala vybouchla. Vypadal opravdu šťastný, šlo to poznat hlavně díky jemu úsměvu, který lze na závodech spatřit jen výjimečně. Tohle vše potom zakončilo vyhlášení nejdříve Mistra Evropy a potom Evropského poháru. Honza k překvapení všech, svůj velký večer zakončil backflipem ze stupně vítězů a tím opět vyvolal potlesk publika.

Ivana Veselková

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*