Již zhruba dva roky vybavují zdravotní sestry Masarykovy nemocnic novorozence určené k adopci po odchodu z nemocnice kufříkem, ve kterém si každé miminko odnáší fotografie z porodnice, otisk ručičky a nožičky, hračku a údaje o míře a váze při narození. Nově se tak ústecké novorozenecké oddělení zapojilo do celorepublikového projektu Nadačního fondu LA VIDA LOCA nazvaného Život v kufříku.
Projekt Život v kufříku pomáhá nejen opuštěným novorozencům, ale také zdravotníkům. „Jsou případy, ať už u miminka, které se rozhodne dát rodička po porodu k adopci nebo ho odloží do babyboxu, kdy my zdravotníci o dítěti moc informací podat nemůžeme, neznáme je. Díky projektu Život v kufříku tak alespoň můžeme adoptivním rodičům předat například oblečení, otisk nožičky, dudlík, záznam o konkrétním dni a podobně,“ uvedla hlavní sestra nemocnice Markéta Svobodová.
Největší podíl na zavedení projektu Život v kufříku na ústeckém novorozeneckém oddělení má staniční sestra Zdeňka Hrbková. „Když jsem byla před časem na konferenci v Praze, tak jedno z témat bylo věnováno této problematice. Řekla jsem si, že tuto dobrou myšlenku rozjedu u nás na ústeckém novorozeneckém oddělení. Hračky pro adoptovaná miminka jsem doposud získávala od ostatních maminek a kolegyň, které mi novorozence vyfotily. Snímek jsem vždy poté doplnila informací o datu narození, míře a váze, kdy jsem ho vytiskla na tiskárně a dala novorozenci do kufříku. Ten s ním poté putoval buď k adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu. Takzvaný kufřík pro život by měl dítě doprovázet celý jeho život,“ řekla s Zdeňka Hrbková. Dozvěděla se také o Nadačním fondu LA VIDA LOCA a nakonec se podařilo zapojit do projektu i Ústí nad Labem.
„Vím, že tuto pomoc dělají sestřičky mimo své pracovní povinnosti. Je nám proto ctí, když jim můžeme pomoci už jen tím, že jim kufříky s vybavením dodáme. Je tam památníček, do kterého dětem mohou zapisovat první pocity miminka v porodnici, jestli bylo miloučké nebo řvalo jako „tygr“. Jsou tam prstové barvy na otisk ručičky nebo nožičky a další věci pro první chvíle miminka po příchodu na svět. V naší nadaci jsme optimisté a věříme, že když už život nezačíná zrovna nejlépe bez biologických rodičů, může šťastně pokračovat,“ řekla zakladatelka fondu Martina Wojtylová Opava.
Novorozenecké oddělení ústecké Masarykovy nemocnice je jedním z dvanácti perinatologických center v České republice. „Zajišťujeme všechny tři úrovně péče od péče o fyziologické novorozence přes péči intermediární až po nejvyšší intenzivní resuscitační péči. Spádová oblast oddělení přesahuje hranice Ústeckého kraje a sahá až do kraje Libereckého. V loňském roce našim oddělením prošlo přes tisíc osm set miminek. Z toho v devatenácti případech daly rodičky novorozence k adopci,“ uvedl Petr Janec,primář novorozeneckého oddělení.
Přidat komentář