Dětské Café Nobel a svědectví ptačích kroužků

Fotografie z archivu Jaroslava Cepáka
  •  

V ústeckém Fokus kafe pokračují „přátelská setkání s vědou“, určená dětem – Café Nobel Bez kofeinu. V úterý 11. října jim bude zoolog a ornitolog Jaroslav Cepák vyprávět o kroužkování ptáků a o tom, co všechno už se díky této jednoduché vědecké metodě o ptácích podařilo zjistit.

Proč od nás na zimu odlétají ptáci a kam jejich cesty vedou? Jak se za tahu orientují a jak překonávají překážky, moře nebo pouště?

Touha poznat, kam mizí ptáci v nepříznivých obdobích roku, je stará jako lidstvo samo. Skutečně seriózně se však výzkumem ptačí migrace začal zabývat až dánský učitel Christian Mortensen, který v roce 1899 označil první pár špačků kroužky z lehké hliníkové slitiny. Tím položil základ modernímu kroužkování ptáků jako vědecké metodě, která se pro svou vysokou efektivitu a minimální náklady využívá dodnes, přestože už vědci mají k dispozici také řadu mnohem vyspělejších technických vymožeností.

Hos Jaroslav Cepák je vedoucím Kroužkovací stanice Národního muzea, kde se zabývá sledováním migrace vybraných druhů ptáků, zejména vlaštovky obecné, a také zpracováváním a vyhodnocováním kroužkovacích dat. Je spoluautorem „Atlasu migrace ptáků České a Slovenské republiky“. Jako člen autorského kolektivu se podílel i na dalších publikacích, věnovaných ptákům, včetně nově přepracovaného a doplněného vydání svazku z edice „Fauna ČR“ nakladatelství Academia – „Ptáci = Aves. Díl I“.

Přednáška s navazující besedou je určena především žákům 2. stupně ZŠ. Začátek je o půl páté odpoledne, tedy v 16:30 h. Na „bezkofeinovou“ variantu Café Nobel v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem mají dospělí přístup pouze v doprovodu dětí – bez nich jedině v případě, že do začátku přednášky nebude naplněna kapacita kavárny.

Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace naleznete na webu cafenobel.ujep.cz.

UJEP Ústí nad Labem


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*