Divadlo bude svítit červeně. Zapojí se kampaně světlo pro AIDS

  •  

Červeným světlem bude 21. května nasvícena budova Severočeského divadla. Město se tak zapojí do kampaně světlo pro AIDS.

Světlo pro AIDS tradičně připravuje Česká společnost AIDS pomoc, ke které se připojuje Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem. Projekt probíhá za podpory a ve spolupráci se Zdravým městem Ústí nad Labem a Severočeským divadlem.

Divadlo se rozsvítí 21. května od 21:00 do 24:00. V roce 2017 se k aktivitě s podtitulem Ending AIDS Together – Ukončeme AIDS společně ve spolupráci se ústeckým zdravotním ústavem připojuje město Ústí nad Labem a další města – například Chomutov, Plzeň, Tábor. Ve vzájemné spolupráci obou organizací a magistrátů dotčených měst se podařilo tuto symbolickou aktivitu rozšířit. V rámci vzpomínkového dne na oběti nemoci AIDS tak chceme symbolicky upozornit na problém HIV/AIDS a dalšími aktivitami následně zvyšovat povědomí o problému. Červené nasvícení budov je vyjádřením solidarity.

Ve srovnání s ostatními vyspělými evropskými, ale i východoevropskými zeměmi je situace ve výskytu HIV/AIDS v České republice příznivější. Alarmující je však prudký nárůst počtu HIV pozitivních osob v ČR v posledních letech – 68 nových případů v roce 2000 v porovnání s 286 HIV+ osobami v roce 2016. Trend výskytu nových HIV infikovaných je přitom každoročně strmější.  V prvních třech měsících roku 2017 bylo diagnostikováno 64 nových případů HIV+ osob, za posledních 12 měsíců to je 259 HIV+ osob.

„Celý svět se snaží racionálně čelit této hrozbě. Považujeme proto za důležité upozorňovat na problém HIV/AIDS a především upozorňovat na možnost racionální prevence – poskytováním informací, vzděláváním a zajištěním dostupného testování a poradenství. ZÚ Ústí aktivity na poli prevence HIV/AIDS vyvíjí již mnoho let, působnost naší organizace je v rámci 9 krajů České republiky. V Ústeckém kraji dostupnost testování zajišťují poradny HIV/AIDS v Chomutově, Mostě, Teplicích a Ústí nad Labem, úspěšně již čtvrtým rokem probíhá na školách interaktivní, edukativní program Hravě o pohlavně přenosných chorobách, který zvyšuje znalosti žáků a studentů v dané problematice a zároveň formuje postoje mladých a vede je ke zdravému sexuálnímu chování,“ uvedla Eva Jílková ze zdravotního ústavu.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*