Do swingového nebe odešel Zdeněk Hudák

  •  

Známý hudebník, skladatel a zpěvák Zdeněk Hudák odešel dnes v noci do swingového nebíčka. V prosinci by se dožil 72 let.

Zdeněk Hudák se sice narodil v Praze, ale do Ústí nad Labem se přestěhoval se svými rodiči. Vystudoval Střední průmyslovou školu – obor strojní a elektrotechnický na Klíši, maturoval v roce 1961. Ještě ve škole se zajímal o veškerou hudbu, zejména o swing a netrvalo dlouho a založil Ústeckou jazzovou školu. Tady se věnoval svůj čas dalším ústeckým muzikantům, například MUDr. Kolouchovi, Michalu Gérovi, Janu Kubíkovi nebo Karlu Matějkovi a  Yanu Žaludovi (oba posledně jmenovaní jsou hráči Albis Jazz Bandu). V Ústí hrával na basu, později na housle s různými uskupeními, např. s kapelou Vládi Brožka, se Swing sextetem a jinými. V roce 1966 ukončil studium na Pražské konzervatoři a v r. 1981 se vydal se na dráhu profesionálního hudebníka – houslisty. Absolvoval dlouhodobé zájezdy do Německa, Lucemburska, Finska, Taiwanu aj. Uskutečnil samostatný houslový koncert pro Texaskou univerzitu v rámci akce “Česká hudba v USA”; s Tokijskou televizí natočil film, ve kterém ztvárnil roli houslisty a pro Jamese Irwinga připravil důležitý koncert v pražském IH Forum.

Příznivci swingové muziky měli tu možnost se s ním setkat několik posledních let v Ústí n.L. Vystupoval pravidelně s výborným pianistou Luďkem Havlem v hudební restauraci „V Zahradě“ v Brné, v kostele  Nanebevzetí Panny Marie v Církvicích či v Muzeu města Ústí n. L.  Rovněž vystoupil v Národním domě u příležitosti vzpomínkového večera na Svatopluka Košvance.

Jaroslav Harapát

 

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*