Doktoři z Hradce se v Ústí učili na robotu

Foto: KZ
  •  

Ve školicím centru robotické chirurgie v Masarykově nemocnici se školily chirurgické týmy z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové a z urologického oddělení  Nemocnice Jičín.

„Naše klinika disponuje nově vznikajícím robotickým pracovištěm a jsme rádi, že se můžeme vyškolit tady v Ústí nad Labem, pod vedením přednosty Jana Schramla.  Školili jsme se na radikální prostatektomii, což je nejčastější urologická robotická operace na světě. Jde o odoperování rakoviny prostaty, která pacientovi zajistí co nejlepší onkologický přínos a co nejmenší riziko vedlejších účinků operace – radikální léčby nádorového onemocnění. Šlo o naši první společnou operaci s přednostou Schramlem,“ řekl přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Miloš Broďák.

Podle Jana Schramla je na robotické operaci nejdůležitější pochopit jiné možnosti operativy – ohebnost nástrojů a jiný úhel pohledu díky vysoké kvalitě zobrazení

Nové školicí centrum robotické chirurgie otevřela Krajská zdravotn na začátku září loňského roku. Výhodou nového školícího centra je, že se robotičtí operatéři školí na nejnovějším typu robota da Vinci Xi, který disponuje dvěma konzolemi. V praxi to znamená, že na jedné konzoli operuje zkušený operatér a vedle toho se na druhé konzoli operace zúčastňuje školený operatér. Vedle toho školící centrum disponuje tréninkovým modulem, na kterém se operatéři zdokonalují ve vedení robota, aniž by zatížili pacienta.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*