Dvanáctihodinové směny, práce o víkendech. Tak vnímají vánoce ženy za pultem

  •  

Prodavačky v nákupních centrech tráví v prosinci v práci kromě všedních dnů i celé víkendy. Denně obslouží stovky zákazníků, některé pracují i na Štědrý den.

O vánoční atmosféře si můžou nechat zdát, pokud zrovna v noci nepečou cukroví. Během Vánoc samotných pak potřebují odpočinek. Pokud si ho nedopřejí, mohou se podle psychologů dostavit zdravotní problémy.

„Jsme tady ve stresu, protože máme plno práce doma, která tam stojí, protože jsme tady. Máme zavřeno jen 25.12., jen jeden den, pak už zase máme slevy, takže Vánoce si neužijeme,“ popisuje Šárka Kubátová, která prodává v obchodním centru v Teplicích.

Cukroví musela péct v noci a pomáhat musí manžel. V obchodě je deset hodin denně, do práce půjde i na Štědrý den.

„Na cukroví jsem vlítla jeden den, od rána do noci, musela jsem to za jeden den spáchat. Manžel musí pomáhat, když nepomůže, dostane vynadáno. Doma mám bordel. Dvacet let chodím do práce i na Štědrý den, přijdu domů ve tři hodiny, rychle udělám řízky a odpadnu,“ komentuje svůj štědrý den Kubátová.

Vánoce jsou zátěž, je nutné odpočívat!

Podle psychologů často právě prodavači nejsou schopni si Vánoce užít. Pokračuje psycholog Otokar Fleischmann: „Samozřejmě – jedná se o zátěž, nadměrnou zátěž, nejenom psychickou, ale i fyzickou, což se podepíše v prožívání a mnohdy i v chování.“

Věra Myková prodává v koženém zboží, za pultem stojí denně až do Štědrého dne 12 hodin. První dny svátků proto tráví v posteli.

„No, já se hlavně povaluju a pak po příbuzných, se vidíme jednou do roka,“ popisuje Myková.

Právě odpočinek je po předvánoční zátěži velmi důležitý, stejně jako spánek.

„Ta zátěž je plná povinností, plná odpovědnosti. Únava? Tam bych doporučoval vždycky najít si něco, u čeho si mohu odpočinout, vymezit si nějaký čas jenom pro sebe, spánek, to je prostě fantastický regenerační prostředek,“ vysvětluje psycholog Otokar Fleischmann

Renata Balíková je za pultem 11 hodin denně. Vydává fotopráce na zakázku. Přiznává, že když večer zavře oči, vidí obálky a zboží ze své prodejny. V uších jí zní zvuk pokladen. Přesto se snaží si Vánoce užít.

„Když pak přijdeme na štědrý den domů, všichni se sejdeme a pak už ten odpočinek si užíváme,“ dodává Renata Balíková.

 Jan  Beneš/ČRo Sever

  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*