Exklusivní sbírkový předmět z Národního muzea obohatil tento týden výstavu Staré pověsti české v Muzeu města Ústí nad Labem. Téma dívčí války nově ilustruje originál divadelního kostýmu proslulé operní divy Emy Destinnové z opery Šárka z roku 1910. „Kostým představuje Šárčinu zbroj z dívčí války a je bohatě zdobený. Národní muzeum ho získalo v roce 1970 darem od potomků operní hvězdy. Speciálně pro ústeckou výstavu ho nyní naše konzervátorky krásně zrestaurovaly,“ komentoval zápůjčku historik Kryštof Vanča z divadelního oddělení Národního muzea.
Ema Destinová ve vystaveném kostýmu odehrála na prknech Národního divadla celkem 13 repríz opery Šárka v průběhu necelých čtyř let. Kostým se dostal do Ústí v rámci plánu nezbytné pravidelné obměny vystavených textilních a papírových exponátů. „Vzácné předměty z papíru, jako byly v našem případě třeba originální kresby kostýmních návrhů pro operu Šárka od Mikoláše Alše, mohou být v kuse vystaveny jen tři měsíce.
Pak musí zpět do temna depozitářů, jinak hrozí jejich poškození. Podobné omezení platí i pro textilní materiál,“ vysvětlil kurátor výstavy Martin Krsek, proč se překrásný kostým Emy Destinové nedočkal vystavení už při vernisáži. V rámci obměny zápůjček nedávno výstavu zpestřil i další „špek“. Tím je loutka Šťáhlava ze slavného filmu Jiřího Trnky Staré pověsti české. Národní muzeum ji uchovává jako jedinou památku na tento snímek. Šťáhlav se dle pověsti přel s bratrem Chrudošem a jejich spor nakonec vedl Libuši k povolání Přemysla Oráče z ústeckých Stadic na knížecí stolec na Vyšehradě.
Výstava Staré pověsti české konfrontuje legendární příběhy o Přemyslu Oráčovi ze Stadic, Praotci Čechovi z Řípu, Lucké či dívčí válce s reáliemi ze vzácných archeologických nálezů z počátků slovanského osídlení Čech. Expozice je pojatá výpravně, v muzejních sálech stojí masivní sruby, palisády a nechybí ani skutečný Bivojův divočák, kterého si může návštěvník potěžkat. Příležitost projít se světem pradávných mýtů mají návštěvníci ústeckého muzea do 3. července 2016.
Přidat komentář