Exprimátor Mandík stojí před soudem kvůli vítání občánků

  •  

Před ústeckým soudem v pondělí stanul bývalý primátor Ústí nad Labem Vít Mandík a bývalý radní a exstarosta Severní Terasy Josef Macík (oba ČSSD).

Zpovídají se kvůli kauze vítání občánků. Státní zástupce je obžaloval ze zneužité pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Podle něho nesou hlavní vinu na tom, že město uzavřelo smlouvu na zajišťování akce společností Darothore v letech 2012 až 2014 za 5,2 milionu korun. Za rok 2012 pak firma podala vyúčtování za více než 1,7 milionu korun. „Podle znaleckého posudku bylo předražené nejméně o jeden milion korun,“ prohlásil státní zástupce Jan Fuchs. Oběma mužům hrozí až deset let vězení.

mandik a macik soud1

Podle žaloby Mandík spolu s tehdejší náměstkyní a současnou poslankyní za ČSSD Zuzanou Kailovou navrhli obeslat na jaře 2011 konkrétní společnosti, které mělo město s žádostí o pořádání akce oslovit. Byla mezi nimi i Darothore a byly prý vzájemně propojené. Mimo to se ale přihlásila další společnost, která nabídla nejnižší cenu. Macík jako předseda výběrové komise pak soutěž zrušil. Darothore na zbytek roku dostala zakázku přímo. Do nového výběrového řízení se pak přihlásila jen ona a jako jediný uchazeč vyhrála.

Oba obžalovaní vinu odmítli. „Akce nebyla předražená,“ prohlásil Vít Mandík. Podle něho byla cena dokonce nižší než v předchozích letech, kdy vítání probíhalo také. Macík pak proces označil za „vykonstruovaný a blbý sen.“ Řekl že soutěž na jaře zrušil kvůli transparentnosti, protože nejlevnější nabídky nemusela být tou nejvýhodnější.

mandik a macik soud

Poslankyně Kailová, kterou státní zástupce chtěl také obžalovat, ale nemohl kvůli nesouhlasu sněmovny, u soudu odmítla vypovídat. Zdůvodnila to tím, že až jí skončí mandát, může být trestně stíhána.

Soud vyslýchal i bývalé ústecké radní. Ti shodně označili materiál, který na podzim k vítání občánků schvalovali, za naprosto standardní. Podle nich následné vyúčtování kontrolovali vždy úředníci města, nikoli radní. Město se k řízení nepřipojilo. Podle radnice nevznikla žádná škoda.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*