FOTO: Nemocnice školí na nejnovějším robotovi

  •  

Ústecká Masarykova nemocnice opět začne školit lékaře v tom, jak provádět robotické operace.

Nové školící středisko navazuje na tradici původního, které skončilo kvůli starým přístrojům. Nyní je Ústí zase na světové špičce.

„Na jaře se nám podařilo získat nejnovější typ robota se dvěma konzolemi. Na jedné může být operatér a na druhé ten, který se školí. Jsme zatím jediní, kdo podobný přístroj v Česku má,“ řekl primář Centra robotické chirurgie Jan Schraml.

Na nemocnici se díky jejím úspěchům obrátila firma, které přístroje dodává, s požadavkem školící středisko vytvořit právě zde. Učit se na něm mají lékaři jak z Čech, tak celého světa. V posledních letech ústecké týmy operatérů provedly mnoho operací, které byly přenášené i na mnohé kongresy. V Čechách, Maďarsku, Rusku, Hongkongu a dalších zemích. Školící středisko podle Schramla znamená pro nemocnici nejen prestiž a reklamu, ale i peníze, protože výuka zde probíhá za komerční ceny.

Ústecké robotické centrum existuje od roku 2008 a lékaři na něm provedli přes 1800 operací. Hlavně při rakovině prostaty, ale již operovali i střeva, ledviny nebo jako jediní ve střední Evropě i na oddělení ORL.

Podle předsedy České urologické společnosti Marka Babjuka mají robotické operace pro pacienty mnoho výhod. Jsou šetrné a umožňují zákroky, které běžně nejsou možné. „Robotické operace mají perspektivu, že se mohou velmi rozvíjet,“ uvedl.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*