Haitské vúdú nejsou jen panenky a zombie

Student. Foto: UJEP
  •  

Další z cyklu „přátelských setkání s vědou“ Café Nobel se uskuteční 8. října v ústeckém Fokus kafe. Bude věnováno haitskému vúdú. Religionistka Lenka Philippová se návštěvníky kavárny pokusí přesvědčit, že nejde o žádný temný a krvavý kult. Vúdú dovede pomáhat i léčit.

Haitské vúdú je nejrozšířenějším náboženstvím na Haiti. Po většinu svých dějin však sloužilo i jako neoficiální systém zdravotní péče zahrnující také prevenci a podporu zdraví a duševní pohody. „Vúdú na Haiti v určité míře praktikují skoro všichni. Je tedy nedílnou součástí kulturního obzoru Haiťanů, i když míra jejich obeznámenosti a vztahu k vúdú se dost liší,“ říká koordinátor Café Nobel Frederik Velinský. Náboženské představy Haiťanů se odrážejí v holistickém, tedy celostním přístupu k člověku, který se projevuje i v diagnostice a léčebných postupech.

Je však haitské vúdú takto (víceméně pozitivně) vnímáno i představiteli státu a humanitárních organizací, které na Haiti působí? Kromě této otázky zodpoví

Lenka Philippová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy i další případné dotazy návštěvníků týkající se haitského vúdú a afro-karibských náboženství vůbec.

Přednáška Haitské vúdú a mentální zdraví ve Fokus kafe v Ústí nad Labem je součástí probíhajících Týdnů pro duševní zdraví. Začíná v 18:00 hodin.

Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*