Hrozba nehody je v zimě větší. Často za to může oční vada


Kolem 50 tisíc řidičů v Česku ve věku nad 40 let trpí oční vadou, která je pro řízení nebezpečná. Až 90 procent řidičů vyššího věku není schopno zaostřit na palubní desku bez brýlí. Zejména kvůli snížené viditelnosti během zimního období představují především tito řidiči zvýšené riziko dopravní nehody.

Kromě kluzké vozovky čelí v zimním období řidiči i špatné viditelnosti. Riziko dopravní nehody je v zimě až patnáctkrát vyšší než v letním období. I během jasného počasí však na silnicích čeká zvýšené riziko nehody spojené se zrakem.

To způsobují ostré sluneční paprsky odrážející se od sněhu. Člověk získává až 80 procent informací prostřednictvím zraku a řidiči nejsou výjimkou. Dobré vidění je tedy základním předpokladem bezpečného řízení. Důležitá je nejen zraková ostrost, ale i rozsah zorného pole, dobrá kontrastní citlivost, adaptace na oslnění a prostorové vidění.

Už tři čtvrtě dioptrie stačí na to, aby řidič zahlédl chodce ze vzdálenosti o polovinu kratší než řidič bez dioptrické vady.

Zatímco zdravé oko ho vidí ze vzdálenosti zhruba 200 metrů, oko s vadou -0,75 dioptrie až ze vzdálenosti 100 metrů, oko s vadou minus dvě dioptrie pak ze vzdálenosti pouhých dvaceti metrů. Navíc řidiči se špatným zrakem vůbec nepostřehnou až čtvrtinu dopravních značek. Dopravní nehodě mohou zabránit i doplňky stravy.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*