Instalatéři radí: Jak na nejčastější poruchy vodovodních instalací?

  •  

V případě poruchy související s vodovodní instalací je zkušený instalatér k nezaplacení. Některé jednodušší úkony však možná zvládnete i svépomocí.
Společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX jsme pro vás připravili přehled poměrně častých závad a jejich řešení. Zda si na opravy troufnete sami, nebo raději zavoláte profíky, je na vás.

Ucpaný odpad

Prvním krokem je ověření, zda nedostatečný odtok odpadní vody nezpůsobuje ucpaná kanalizace. Dojdete-li k závěru, že je to vyloučeno, mohlo by být problém v ucpané odpadové trubce. Chopte se tedy pryžového zvonu a pokuste se ji zprůchodnit tlakovými rázy.

Dalším krokem je rozebrání sifonu. Instalatéři Ústí nad Labem připomínají, že je vhodné připravit kbelík na zachycení případného obsahu. K vyčištění sifonu se bude hodit drát. Buďte důslední a snažte se předejít tomu, aby se nečistoty nedostaly hlouběji do odpadu.

Ucpané WC

Instalatéři a vodaři Ústí nad Labem výrazně nedoporučují snahu o zprůchodnění propláchnutím odpadu – může dojít k zatopení místnosti a ještě větším škodám. Doporučují tlakování pomocí zvonu či kartáče s kusem hadru. Střídavými pohyby vytvářejte tlak a podtlak, což s trochou štěstí vyvolá uvolnění odtoku. Případně do odpadu vsuňte pružný ocelový háček na delším nosiči.

Protékající nádržka WC

Protékající nádržka vás může stát nemalou částku na vodném. Příčinou může být poškozený plovák, ale také těsnění přívodního ventilu. Dojdete-li k závěru, že jde o těsnění, nejprve uzavřete přívod vody, poté sundejte kyvnou vidlici a vyměňte jej za nové (můžete též změnit umístění ve svislé ose, ale jistější je výměna).

A co když nádržka neprotéká kvůli těsnění? Kvalifikovaný instalatér Ústí nad Labem upozorňuje, že potíž může mát i ve vadném raménku. Pak se nevyhnete seřízení – spuštění plováku níže pomocí seřizovací matice a u starších typů ohnutím kovového ramene.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*