Jak vybrat dětem vhodnou školní aktovku, radí lékařka

  •  

Blíží se začátek školního roku a mnoho rodičů bude řešit otázku, jak vybrat vhodnou školní tašku prvňáčkům i starším školákům.
Při nákupu brašny berte v potaz řešení úložného prostoru. Pohlídejte si také, kolik bude naplněná brašna vážit a dohlédněte, aby ji děti nosily správným způsobem, říká primářka rehabilitačního ústavu Michaela Tomanová.

Jaká zdravotní rizika dětem hrozí kvůli nesprávné školní tašce
Váha školní tašky by měla odpovídat 10 % hmotnosti dítěte. Mnohé děti však nosí mnohem více, z čehož pramení některá zdravotní rizika. „Kvůli přetěžování se mohou u vašeho dítěte objevit bolesti hlavy, páteře nebo skolióza. Pokud již dítě těmito zdravotními problémy trpí, nevhodná nebo příliš těžká školní brašna rozvoj těchto komplikací podpoří. Jestliže vaše ratolesti mají bolesti zad již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že je budou trápit i v dospělosti,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová a přidává rodičům několik doporučení.

Aktovka nebo batoh?
Máte-li doma prvňáčka, bude pro něj vhodnější spíše aktovka. Má totiž pevnější konstrukci, což přispívá ke správnému držení těla. Ve srovnání s batohem má přehledněji řešený úložný prostor. Zejména těžší předměty, jako jsou knihy a sešity, lze vložit do kapsičky, která je co nejblíže zádům. Takto bude váha knih přenášená na tělo a záda si uleví. Batohy jsou vhodnější spíše pro starší děti,“ srovnává lékařka Michaela Tomanová a dodává:

 

„Taška i batoh by měli být řádně nasazené. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla v důsledku nerovnoměrné zátěže zádových svalů. Příliš povolené pásy mohou zapříčinit skoliózu. Velmi utažené pásy zase přispívají k hrbení.“

 


  •  

1 komentář u Jak vybrat dětem vhodnou školní aktovku, radí lékařka

  1. Dobrý den, chci tímto především poděkovat rqdakci z naprosto dokonalou úvodní fotku, která mi vnesla do duše úsměv a spoustu vzpomínek na mé začátky se školou! Já měla školu moc ráda a i má dcera jak to zatím vypadá bude ráda chodit do školy! Dokonce díky reklamě na Vašich stránkách na batohy Stil, jsem společně s Lucinčinou pomocí vybrala celý set s krásným motivem a jelikož malá miluje koně a poníky a mylitlle ponny byla volba jasná:http://www.stil.cz/Produkty/Skolni-sety/Skolni-set-Pony navíc jsme to našli v nabídce sety jako jediný holčičí motiv a ten nám naprosto sedl na míru a myslím že i cena za tolik věcí je velice přijatelná! Podle toho co jsem našla totiž může jen aktovka stát jednou tolik co náš celý set!

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*