Jazz & Blues festival slaví dvacáté narozeniny

  •  

V letošním roce 21. a 22. října se již podvacáté do Ústí sjede řada významných interpretů jazzu a blues a fanoušci této hudby. Zakladatel Mezinárodního Jazz & Blues festivalu, ředitel Kulturního střediska města Ústí nad Labem Ivan Dostál, přiznává, že by jednou do Ústí rád dostal Paula McCartneyho.

Jak se připravujete na dvacáté narozeniny?

Musím říci, že když jsem festival zakládal, tak jsme si ani nepředstavoval, že se dožiju jubilejního dvacátého ročníku. Připravujeme se na něj velmi pečlivě. Přípravy takového akce začínají vlastně rok dopředu. Jakmile jeden ročník skončí, začínáte s novým. Kvalitní umělci mají velmi nabité plány, tak aby nám neřekli, že mají termín obsazený.

Na jakou lahůdku se mohou diváci těšit?

Strašně nerad někoho vypichuji, protože si to zaslouží opravdu všichni. Ale z ohlasů lidí, kteří znají program, bude největší hvězdou americký muzikant Tony Levin. Byl nejen členem legendárních King Crimson, ale zároveň hrál téměř s každým, kdo něco znamená. Počínaje Johnem Lennonem konče současnými hvězdami. Osobně jsem si myslel, že větší hvězdou by mohl být Stan Webb ze skupiny Chicken Shack, ale ukazuje se, že silnější je tábor Tonyho Levina. Ale jsem přesvědčený, že i další umělci se budou návštěvníkům líbit.

Jak reagují umělci, když jim zavoláte a pozvete je do Ústí?

To nedělám já, že bych jim volal. Musíte mít spojení na agenty, které je zastupují. Již jsem si vypracoval pár opravdu dobrých kontaktů mezi světovou sítí manažerů. Mám jednoho, kterému si mohu říci prakticky o kohokoli. Tedy pokud na něj budeme mít peníze. Ústí si navíc již za dvacet let vybudovalo jméno a má místo v evropském kalendáři jazzových festivalů.

Jak vás před lety napadlo takovýto festival dělat?

Mám tuto hudbu rád a nic takového v Ústí nebylo. Byly tu nějaké pokusy, ale skončily. Pravdou je, že kdyby festival neměl své jméno, kvůli kterému sem jezdí lidé i z velké dálky, tak si nejsem jist, zda by stačila jen podpora ústeckého publika.

Co chystáte na příštích deset let?

Mám v plánu sem konečně přivést Paula McCartneyho, když mi ho půjčí z domova důchodců. A tím bych asi skončil.

Nevidíte nějakého svého nástupce?

Nemohu si nikoho vychovat, po mém odchodu bude na místo ředitele Kulturního střediska vypsané výběrové řízení a nikdo neví, kdo ho vyhraje. Může to být člověk, které k jazzu nemá žádný vztah a bude se zaměřovat na něco jiného. Ani nevím, kdo by mohl štafetu organizování převzít. Pokud by se někdo našel, byl bych velmi rád.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*