Jedna jízdenka bude na všechno

ilustr. obr.
  •  

Cestující v Ústeckém kraji budou moci od ledna využívat jednotnou jízdenku pro cesty vlakem, zelenými krajskými autobusy a některými MHD.

Kraj se na tom dohodl s Českými drahami, autobusovými společnostmi jezdícími pro kraj a s provozovateli MHD v Teplicích a Ústí nad Labem. Pro cestující to bude znamenat nejen nutnost koupit si jeden doklad, ale oproti současné praxi, kdy musí kombinovat několik jízdenek, získají slevu a ušetří.

„Nejen obyvatelům Ústeckého kraje, ale i návštěvníkům se otevírá možnost cestování po kraji na jednu jízdenku s možností přestupu mezi autobusy a vlaky. Zařadili jsme se k několika málo krajům, které tuto výsadu umožňují, a to bez nutnosti pořizovat nějakou kartu,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček. „Myšlenka integrace je stará několik desítek let a jsem rád, že se nyní podařilo prosadit pravou integraci, která počítá i s vlaky Českých drah, byť bohužel zatím bez čipových karet“, dodal hejtman.

Tarif DÚK nabízí širokou škálu jízdného pro několik kategorií cestujících, od jednotlivého po časové. Přestupné jízdenky jsou prozatím jen v papírové podobě, ale platí nejen v osobních a spěšných vlacích v objednávce Ústeckého kraje, ale i v rychlících v objednávce ministerstva dopravy. Naopak neplatí v mezinárodních vlacích EC nebo EN, které však na vnitřní obsluhu Ústeckého kraje nemají významný vliv. Pro zapojení rychlíků do tarifu DÚK tak bylo potřeba dohodnout se i s Ministerstvem dopravy ČR.

Ústecký kraj se intenzivně snažil o sjednocení jízdenek, neboť ročně u Českých drah objednává přes 7,5 mil. kilometrů spojů ročně, a na vlaky navazuje mnoho autobusových linek. Železnice totiž tvoří páteř dopravní sítě DÚK. Dále kraj brázdí na 250 zelených autobusů.

Podle kraje pokud dnes jede cestující veřejnou dopravou například z Mostu do nemocnice v Teplicích, musí kombinovat vlak a trolejbus. Potřebuje tedy dvě jízdenky tam a dvě zpět. V jednom směru zaplatí za vlak 48 korun a za trolejbus nebo autobus DÚK v Teplicích 20 korun. Cesta tam i zpět vyjde na 136 korun. Od nového roku však zakoupí na nádraží ČD jízdenku DÚK v hodnotě 40 korun, která platí jak ve vlaku, tak v MHD Teplice. V opačném směru zakoupí jízdenku do Mostu přímo v trolejbusu v Teplicích, ty již jednotnou jízdenku používají, kterou jen ukáže ve vlaku průvodčímu. Nákup jízdenek se tak nejen zjednodušuje, ale i výrazně zlevní, neboť cesta tam i zpět vyjde jen na 80 korun. Úspora bude tedy 56 korun.

Ústecký kraj jedná s dalšími subjekty zajišťujícími v kraji veřejnou dopravu. „Jak se budou připojovat další města s MHD, nebo dokonce provozy na turistických tratích, budou přibývat další výhody. Náš krajský tarif DÚK je připraven na vše,“ řekl radní Jaroslav Komínek.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*