K vlně zdražování Ústí naložilo svým obyvatelům ještě poplatek za odpad. Vyšší než v minulosti

  •  

Za svoz popelnic budou Ústečané zase platit. Dokonce víc, než v minulosti. Od 1. ledna za svoz odpadu zaplatí každý obyvatel krajské metropole vyjma dětí do 18 let 720 korun. Senioři nad 65 let budou platit 360 korun. Schválilo to městské zastupitelstvo hlasy všech členů ANO, SPD a dvou nezařazených zastupitelů Pavla Tošovského a Věry Nechybové.

Vládnoucí koalice argumentovala tím, že se zvyšují ceny za svoz i skládkování. Díky zavedení poplatku by město podle primátora Petra Nedvědického mělo získat od obyvatel 31 milionů korun, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Podle opozice pro zavedení poplatku není správná chvíle, protože se lidé potýkají se zdražováním zaviněným inflací a energetickou krizí „Chceme občany zatížit v době, kdy budou hledat každou korunu. Navíc to odnesou jen slušní lidé, protože ti neslušní ho nezaplatí,“ řekl zastupitel Jiří Madar.

Vyhláška, která poplatek za svoz odpadu nařizuje, není podle opozice dobrá i proto, že nemotivuje Ústečany ke třídění ani k tomu, aby ho vůbec zaplatili. Dosud město eviduje dluhy za uplynulá desetiletí, které se snaží vymáhat. Jde o desítky milionů korun. „Město musí aktivně jednat s úřadem práce, popřípadě s ministerstvem práce a sociálních věcí o tom, že by se dalo sáhnout lidem, kteří odmítají platit a ignorují zavedení tohoto poplatku, na dávky v hmotné nouzi,“ uvedla zastupitelka Yveta Tomková s tím, že v minulosti to tak fungovalo.

Vedení radnice znovuzavedením poplatku částečně dorovná chybějící příjmy rozpočtu města. Podle Madara ale vládnoucí koalice nevyčerpala všechny možnosti, jak díru v rozpočtu zalátat. „Vzor jsou Teplice, tam mají roky popelnice bez poplatku, čisto a budují. A je to i proto, že tam zachovali kasina a navyšují se jim příjmy ze státního rozpočtu,“ vysvětlil zastupitel. Dodal, že se Ústí zákazem hazardu připravuje o 80 milionů korun v příštím roce a v roce 2024 by to mohlo být až 150 milionů.

Argumenty opozice vedení města smetlo ze stolu a poplatek ve výši 720 korun za osobu na rok zastupitelé ANO, SPD a přeběhlíci schválili. Poplatky bude možné uhradit ve dvou splátkách. V příštím roce bude splatný v první splátce nejpozději do 30. června a druhá splátka by pak byla do 31. října. Poplatek se nebude týkat dětí do 18 let a senioři od 65 let budou platit 360 korun. V Ústí se za odvoz odpadu neplatilo pět let.

 


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*